Új rákgyógyszer mérgező algából

Egy nemzetközi tudóscsoport tagjai nemrég egy potenciális új rákgyógyszert fedeztek fel, amelyet a Csendes óceán déli részén élő mérgező kék-zöld algából vontak ki. A somocystinamide A (ScA) elnevezésű szerről és a jövőbeni kutatási tervekről a Proceedings of the National Academy of Science című szaklap számolt be.

"Nagyon izgatottak vagyunk az ScA miatt, hiszen ez a szer igen hatásos fegyver lehet majd később a rák ellen" - nyilatkozta Dwayne G. Stupack, a Moores UCSD Rákgyógyászati Központ professzora. A kutatók abban bíznak, hogy a szert több most kifejlesztés alatt álló kezelési módszer - például a nanotechnológiás kezelési módok - során kiválóan tudják majd hasznosítani. Így olyan terápiás módszereket hozhatnának létre rákos betegeknek, amelyek nem károsítják az egészséges sejteket és szöveteket.

Az ScA az L. Majuscula (hableány haj) elnevezésű cianobaktérium egyik alkotója. A baktériumot a Csendes óceán déli részén található Fidzsi-szigetek partjainál találták. Az UCSD Rákgyógyászati Központ és a Skaggs Gyógyszerészeti Egyetem együttműködésében a kutatók több hónapon át vizsgálták és tesztelték az új anyagot. Megfigyeléseik szerint a szer gátolja a tumort tápláló új erek létrejöttét és a tumor sejtjeinek osztódását.

Az ScA nem mérgező magára a cianobaktériumra, de nagyon hatásos a tumort tápláló vérerek létrejöttének megakadályozásában. A kutatók szerint, ha vennénk egy úszómedencényi rákos sejtet, azok kiirtásához mindössze három milligramm szerre lenne szükség. Egyedi összetétele és működése kiváló alannyá teszi a nanotechnológiában való felhasználásra, hiszen a szer molekuláris szinten hat - nyilatkozta Dr. Wolf Wradislo, a Moores UCSD Rákkutató Központ vezető orvosa. Ezen kívül elég egyszerű a felépítése ahhoz, hogy akár nagy mennyiségben is lehessen reprodukálni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Az alacsonyszintű felhőzet késő estig kelet felé elhagyja az országot. Ezzel párhuzamosan nyugat, északnyugat felől a Dunántúlon egyre nagyobb területen növekszik meg a felhőzet. Az ország nagy részén legalább pár órára kisüt majd a nap, de az Északi-középhegység és az Észak-Alföld tágabb térsége tartósan felhős marad. Egy-két helyen gyenge eső nem kizárt. Az északnyugati szél délután mérséklődik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan borult északkeleti tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz, a Délnyugat-Dunántúlon pedig 13, 17 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este -2 és +10 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra