A tüdőrák világszerte óriási problémát jelent: a férfiak daganatos halálozásában az első, a nőknél a második helyet foglalja el. Magyarországon évente mintegy 6000 új megbetegedést tartanak nyilván, és a dohányosok nagy aránya miatt ez a szám egyre növekszik. Mivel a betegek sokáig panaszmentesek, általában a tüdőben keletkezett daganatot csak előrehaladott formájában fedezik fel, amikor a kezelési lehetőségek már korlátozottak.
Az immunonkológiai kezelések segíthetnek
A közelmúltban végzett kutatások azonban új reményt adhatnak a betegeknek. Igazolták, hogy a pembrolizumab hatóanyagú immunonkológiai készítmény (amely a szervezet védekezőképességének megerősítésével veszi fel a harcot a daganat ellen) a hagyományos kemoterápiás kezeléssel kombinálva 50 százalékkal növeli a 11 hónapos túlélési arányt a csupán kemoterápiával kezelt betegekhez képest. Ez a kombinált kezelés legalább ennyivel csökkenti az esélyét annak is, hogy a rák más szervekre is áttétet képezzen.
A kutatás során 600 tüdőrákos beteg kezelését követték, kétharmaduknál a kemoterápia mellett az immunonkológiai kezelést is alkalmazták. Sajnos a kombinált kezelésnek nem csak pozitív hatásai voltak, a pembrolizumab hatóanyagú készítmény használata nagyobb arányban váltott ki mellékhatásokat a kemoterápiánál. Körülbelül 5 százalékkal nőtt a veseproblémák kialakulásának veszélye is azoknál, akik a kombinált kezelést kapták. A daganat fejlődését azonban egyértelműen lassította a kombinált kezelés.
Egy hasonló vizsgálat 299 tüdőrákos beteg kezelését követte végig közel egy éven át. Az egyik csoport részesült immunterápiában a kemoterápia mellett, a másik azonban nem. Itt is megállapították, hogy a kombinált kezelésben részt vett betegek 42 százalékánál a daganat nem fejlődött jelentősen a vizsgált év során. A kutatók szerint az immunterápia a későbbiekben még komolyabb szerepet tölthet be a kezelésekben.
Forrás: WebMD