Áttörést jelenthet egy új gyógyszer nemzetközi kipróbálása: a kutatók reményei szerint ez hatékony fegyver lehet a leukémia elleni küzdelemben. Egy ausztrál orvos már azt is sugallja: mindez a kemoterápia végét is jelentheti - jó esetben.
A Daily Mail által idézett nemzetközi kipróbálás során 391 beteg kapott a szerből.(Az új hatóanyagot az Egyesült Államokban fejlesztették ki eredetileg.) A páciensek krónikus limfocitás leukémiában szenvedtek. Ezt a betegséget angolul CLL-nek rövidítik, és néha hozzáteszik ehhez, hogy B-sejtes CLL-ről van szó.
A kipróbálás során a betegek túlélési esélye kilencven százalékra nőtt. Ez magasabb arány, mint a kemoterápiás kezelés 81 százalékos hatékonysága.
További előnye az új szernek, hogy kevésbé avatkozik be a szervezetbe, így például a sugárkezelésnél kevésbé "invazív". Azoknál is eredményesnek mutatkozott a gyógyszer, akiknél a leukémia ellenállt a kemoterápiának .
Az eredmények szerint egy éven belül tízből négy beteg leukémiája remissziót mutatott (azaz "visszahúzódott" a betegség), ez a sugárterápia 100-ból 4-es arányához képest óriási javulást jelent.
Dr. Con Tam, a melbourne-i Peter MacCallum Rákkutató Központ munkatársa mindezek után bizakodó: az új szer akár a kemoterápiát is felválthatja, mint a című szaklapban megjelent tanulmány társszerzője szerint a betegek gyorsabban reagáltak az új szerre, mint a kemoterápiára, és kevesebb mellékhatás lépett fel náluk. Ráadásul ez alternatív kezelési módnak bizonyult a kemoterápia-rezisztencia esetén - tette hozzá Tam. Az új szer ugyanis egy olyan enzimet bénít meg, amely a leukémia szempontjából fontos.
Az orvosok reményei szerint a gyógyszer egy éven belül elérhetővé válhat az ausztrál betegek számára.