Magyarországon évente több mint 7000 új ösztrogén tehető felelőssé a kialakulásukért, s ezért fontos tudni, hogy a hormontartalmú gyógyszerek ösztrogént is tartalmaznak – fejtette ki dr. Gergely Mária radiológus, az Ultrahangközpont orvosa.
A szakemberek az ösztrogént egyfajta onkogénnek tartják, vagyis olyan anyagnak, amely fokozza a rákos sejtek burjánzását. A daganat valamilyen mutáció révén alakul ki, és nem reagál megfelelően a sejten belüli szabályozó folyamatokra, így a sejt gyors osztódásnak, burjánzásnak indul. Éppen ezért fontos, hogy a hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása esetén évente egyszer a nők vegyenek részt ultrahangos emlővizsgálaton. Bármilyen hormonterápia során és a kezelés végeztével is feltétlenül szükséges az évenkénti műszeres emlővizsgálat. Panaszok esetén pedig nem szabad halogatni az ellenőrzést!
„Az emlők szerkezetének, állományának vizsgálata a mammográfia mellett ultrahanggal történik. Az ultrahang vizsgálat ugyanis teljesen biztonságos, nem jár sugárterheléssel, így akárhányszor elvégezhető. Mivel az emlők mirigyállománya 40 év alatt lényegesen sűrűbb, ezért a fiatalabbaknál a röntgen helyett kizárólag ultrahangot használunk, ám idősebb korban is érdemes kiegészíteni a mammográfiát ezzel a vizsgálati módszerrel” – javasolja dr. Gergely Mária.
Bár az emlők önvizsgálata kiemelt jelentőségű a mellrák felfedezésében, ám gyakran a sűrűbb mirigyállomány, a nem megfelelő tapintásos ellenőrzés, vagy az elváltozás túl apró mérete miatt nem derül fény az esetleges csomók meglétére. Éppen ezért az önvizsgálat nem ad teljes bizonyosságot. Ezért a hormonterápia alatta és befejezésekor is fontos az ultrahangos ellenőrzés, hogy a tumor már igen korai stádiumban kiszűrhető legyen, s lehetővé váljon a mielőbbi kezelés, ami kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából. Forrás: Ultrahangközpont