Egy sporttáskában, edzésre menet, alapfelszerelés a „mindenre jó” kenőcs, ha meghúzódik, ha beütöttem, ha csak fáj. A sűrű edzésterv – főleg élsportolók esetében – nem engedi a lazítást. Ilyenkor nagy szolgálatot tesz egy gyors megoldás.
Mi az a hidegterápia?
„Nem szeretem a hideget!” Egyáltalán nem meglepő, sokan vannak így ezzel. A hideg – más néven krioterápia - elsőre talán riasztónak hangzik, ám a szervezetet egyáltalán nem viseli meg: néhány perc után, a fájdalom jelentős csökkenésével reagál rá. Azt mindenki tudja, hogy ha jeget teszünk egy duzzadt, fájdalmas testrészre, akkor hamar megkönnyebbülünk és a gyulladt terület intenzívebb gyógyulási szakaszba lép.
Ősi módszer
Az emberek évszázadok óta használták a hideg hőmérsékletet általános egészségi állapotuk javítására, sérülések kezelésére és a sportból való felépülésre. A krioterápia alkalmazása egészen az ókori Görögországig visszavezethető. Az elmúlt években egyre elterjedtebb a hideggel történő gyógyítás, mivel számos jótékony hatással rendelkezik. Ugyanis mérsékli a gyulladást, ezáltal a duzzanatot, és csillapítja a fájdalmat, mivel szűkíti az ereket. A sport területén a hideg jelentőségét már hosszú ideje alkalmazzák, egyrészt a fizikai állapot javítására, másrészt a sportsérülések általi fájdalmak csökkentésére. Kriostimulációnak nevezik, amikor krioterápiát alkalmaznak a sportteljesítmény javítására. Ez magában foglalhatja az egész testet érintő krioterápiát és a hidegvizes merülést is.
Alkalmazási módszerek
- Jég közvetlenül alkalmazva: Ez a krioterápia leggyakoribb módszere. A jeget becsomagolják, egy, a test számára kellemes tapintású anyagba és közvetlenül az érintett területre helyezik. A kereskedelmi forgalomban kapható hidegpakolások, mint például a hűtőtasakok, gélpárnák és hűsítő, rugalmas pólyák, hatékony és gyakran használt krioterápiai módszerek. A géllel töltött hideg csomagok gyorsabban alkalmazhatók, és alacsonyabb hőmérsékletet érnek el, mint a hagyományos jeges pakolások.
- Gélek, krémek, spray-k: Felületes, hűsítő szerként alkalmazzák az izmok védelmének csökkentésére és a trigger pontok felszabadítására.
- Merülés: Az egyszerű merülés, mint például a jeges fürdő, használható egy végtag (pl. lábfej, boka, kéz vagy csukló) teljes kezelésére.
- Jégmasszázs: A jeges masszázs során jeget visznek fel közvetlenül a bőrre, lassú, körkörös mozdulatokkal 5-10 percig.
- Teljes test krioterápia: Nem véletlenül vált népszerűvé a sportolók körében. Segíti a gyógyulást, valamint a tartós fájdalmas betegségek esetén, például a reumatológiai betegségekben szenvedőknél egyfajta alternatív terápiaként használják előszeretettel.
Hogyan segít a hidegterápia?
Gyulladás:
A hidegterápia közvetlen és közvetett módon befolyásolja a gyulladásos folyamatot. Az alacsony hőmérséklet eleinte a helyi erek összehúzódását vagy összehúzódását okozza, ahelyett, hogy kitágulnának. A gyulladásos folyamat magában foglalja a hő felhalmozódását a gyulladt területen. Azonban a hidegterápia leállíthatja a gyulladásos folyamatot.
Bőr egészsége:
A hidegterápia hatékonynak bizonyul a bőrelváltozások csökkentésében. Az antibiotikum és a krioterápia kombinációjának használata gyorsabb terápiás hatást eredményezhet, mint az antibiotikum önmagában történő alkalmazása.
Krónikus fájdalom:
A krioterápia a szájon át szedhető és helyi fájdalomcsillapítók alternatívája lehet. Mivel a hidegterápia általában összefügg az ízületi fájdalommal és gyulladással, a vizsgálatok azt mutatják, hogy a hidegterápia fájdalomcsillapító hatása ugyanolyan jótékony hatással lehet az érzékeny bőrre, mint a csontokra és az ízületekre.
Mire használható a hidegterápia?
- izom- és ízületi fájdalmak csökkentése
- ízületi gyulladás enyhítése
- sportsérülések kezelése
- nyaki, váll- és derékfájdalom enyhítése
- stressz okozta izomfeszültség kezelése
- reumás fájdalom enyhítése
- duzzanat csökkentése
- edzés utáni felépülés gyorsítása
- krónikus ízületi fájdalmak kezelésére is alkalmas