Az igazi hősök köztünk élnek, és bár nem viselnek álarcot, sokuk mégis a névtelenség homályában dolgozik nap mint nap a közösség szolgálatában. A HáziPatika.com Egészséghősök pályázatával azokat a hétköznapi jótevőket keresi, akik a legtöbbet teszik a lakosság egészségéért, illetve az egészséges életmód népszerűsítéséért. Nincsenek kevesen: az elmúlt hetekben közel száz nevezést regisztráltunk, a lista pedig tovább bővülhet a jelölés szeptember 14-i lezárásáig.
Kikből lehetnek Egészséghősök?
Bár a média elsősorban az egészségügy problémáit emeli ki, rengeteg ember erején felül teljesít, hogy az ellátás színvonalát emelje, egészségértésre nevelje a lakosságot, vagy segítsen a megfelelő életmód kialakításában. Az Egészséghősök szakmai zsűrijében is helyet foglaló Dr. Ficzere Andrea , a Magyar Kórházszövetség elnökhelyettese szerint az egészségügyben a pozitív példák sokkal gyakoribbak és markánsabbak a negatívnál. "A legtöbb egészségügyben dolgozót nem a pénz tartja a pályán. Sokkal fontosabb számukra a szakma iránti elköteleződés és a betegek szeretete. Ugyanilyen fontos kiemelni azokat a civil embereket is, akik egy személy vagy közösség egészségéért dolgoznak. A legtöbbjük nem pénzért, hanem hitből és elköteleződésből végzi a munkáját, és nem kerül fel a sajtó hasábjaira. Az ilyen szerény, de áldozatos munkavégzést szeretnénk az Egészséghősökkel is példának állítani" - mondta el Dr. Ficzere Andrea.
A szakmai zsűri másik tagja, Zöldi Péter közgazdász , egészségügyi menedzser szerint a magyar egészségügy hiányosságait éppen ezek a mindennapi hőstettek pótolják ki. "Ha közgazdasági szempontból nézem a dolgot, akkor az látszik, hogy a magyar egészségügy rendkívül hatékony, hiszen nagyon kevés pénzből is jellemzően jó eredményeket képes nyújtani. [...] Ha pedig inkább lelki oldalról közelítem meg a kérdést, akkor teljesen világos, hogy a magyar egészségügynek mind orvosi, mind szakdolgozói, mind menedzseri területen rengeteg olyan szereplője van, aki - objektív tényezők alapján - hősnek tekinthető."
Egészséghősnek tekinthetjük tehát az áldozatos munkát végző gyermekorvost, a betegszervezetet működtető civil aktivistát, az egészségügyi applikációt fejlesztő szakembereket vagy például a blogbejegyzéseivel másokba erőt öntő beteget is. Ha mi magunk is jelentkeznénk, esetleg jelölnénk valakit a pályázatra, akkor az Egészséghősök oldalán tehetjük meg. A nevezésre a határidő szeptember 14., ezt követően pedig a közönségszavazás kezdődik meg (szeptember 20. és október 31. között). A jelöltek közül a közönség szavazata és a szakmai zsűri döntése alapján hat kategóriában hirdetnek majd győztest.