12 hónapon belül harmadik adag kellhet ebből a vakcinából

A Pfizer elnök-vezérigazgatója szerint a teljes védettség kialakulása utáni egy éven belül szükség lehet egy emlékeztető oltás beadására.

A koronavírusról eddig szerzett ismeretek és tapasztalatok alapján a kutatók és a vakcinagyártók már eddig is valószínűsítették - és közölték is -, hogy a koronavírus elleni oltásokból egy bizonyos idő letelte után újabb, emlékeztető dózis beadásra lehet szükség a SARS-CoV-2 vírus ellen megszerzett immunvédelem fenntartásához. A kérdés csak az, hogy melyik vakcina mennyi ideig biztosít védettséget , és mikor kell újraoltatni. (A gyártók jelenleg minimum hat hónapra becsülik a vakcinákkal megszerezhető immunitás időtartamát.)

Pfizer-BioNTech-vakcina
Még mindig sok kérdés merül fel a vakcinákkal kapcsolatban. Fotó: Getty Images

Albert Bourla, a Pfizer gyógyszeripari vállalat elnök-vezérigazgatója szerint a Pfizer-BioNTech vakcinát kapóknál a teljes védettség kialakulása után 6-12 hónapon belül szükség lehet egy harmadik, emlékeztető adag beadására - írja a cnbc.com. Bourla valószínűnek tartja, hogy a jövőben évente kell majd újabb oltás.

A Pfizer-BionTech hónap elején közölte, hogy több mint 12 ezer oltott résztvevő bevonásával végzett vizsgálata szerint vakcinájuk a második dózis beadását követően több mint 91 százalékos hatékonysággal véd a koronavírus-fertőzés ellen, és 95 százalékos hatékonysággal képes megelőzni a súlyos megbetegedést.

A Moderna védőoltása, ami a Pfizer-BioNTech-vakcinához hasonlóan mRNS-alapú , szintén rendkívül hatékonynak bizonyult a második oltást követő hat hónapon belül. A kutatók szerint viszont további adatokra van szükség annak megállapításához, hogy az immunvédelem hat hónap után is fennmarad-e, és ha igen, milyen erős lesz. Az is kérdéses, hogy az újonnan felbukkant, a korábbiaknál fertőzőképesebb és agresszívebb vírusváltozatok - például a brit -, a dél-afrikai -, vagy a brazil mutációk - ellen mennyire bizonyulnak hatékonynak a jelenleg engedélyezett és oltásra használt vakcinák .

Az Európai Unióban, illetve Magyarországon az amerikai Pfizer gyógyszergyártó cég és a német BioNTech biotechnológiai vállalat által közösen kifejlesztett Comirnaty vakcinát engedélyezték elsőként a COVID-19 megelőzésére szolgáló oltóanyagok közül. Lássuk, mit érdemes tudni a védőoltás működéséről, hatékonyságáról, lehetséges mellékhatásairól. Részletek!

A Pfizer és a BioNTech februárban jelentette be, hogy ennek kiderítésére egy harmadik vakcinaadag beadását tesztelik. Március végén az Egyesült Államokban működő National Institutes of Health (NIH) ugyanezen okból elkezdte - a már meglévő mellett - a Moderna újabb, COVID-19 elleni oltóanyagának vizsgálatát. Stephane Bancel, a vállalat vezérigazgatója a CNBC-nek elmondta: bíznak benne, hogy ősszel már elérhető lesz az emlékeztető oltás az ő kétdózisú vakcinájuk mellé is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.