A Lyme-kór ezért terjed nagyon durván

Csodás őszünk volt egészen sokáig, hiszen nem esett az eső, gyakran élvezhettük a napsütést és az enyhe hőmérsékletet. Ezért az időjárásért a borongást utáló embereknél már csak a Lyme-kórt terjesztő, és gyorsan szaporodó kullancsok hálásabbak.

Amikor Alfred Buchwald német orvos 1883-ban leírt egy sajátos krónikus bőrgyulladást, még fogalma sem volt róla, hogy egy olyan kullancsok által terjesztett súlyos betegséget csípett fülön, amely még jó száz évvel utána is fejtörést okoz majd az orvosoknak. Ma már persze tudjuk, hogy a betegséget a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza, s a kullancsok által közvetített kór komoly kínlódást hoz a fertőzötteknek. Azután vált igazán ismertté, hogy az 1970-es években a connecticuti Old Lyme városában felütötte a fejét a lázzal, fejfájással, fáradtsággal és a jellegzetes "kokárdára" hajazó kiütéssel kezdődő betegség. Kezeletlenül az ízületekre, a szívre és az idegrendszerre is kiterjed, s ezáltal hosszútávú gyengeség mutatkozik a betegeknél. A sikeres kezeléshez az antibiotikumok korai alkalmazása döntő fontosságú - írja a Popular Science tudományos magazin.

kullancs
A klímaváltozás a vérszívók malmára hajtja a vizet

És az éghajlatváltozásnak köszönhetően arra számíthatunk, hogy a fertőzések száma egyre inkább emelkedni fog. Magyarországon mintegy 1500 esetet jelentenek évente, de az esetek valóságos száma ennek a tízszerese is lehet a szakemberek véleménye szerint.

A meleg kedvez a vérszívóknak

"A magasabb hőmérséklet a korábban hideg helyeket megfelelő élőhellyé teszi a kullancsok számára, s a már ismert endémiás területeken is az átlagosnál több esetet lehet megfigyelni" - mondta Edson Severnini, a Carnegie Mellon Egyetem professzora, annak a tanulmánynak a társszerzője, amely előre vetíti a helyzet romlását, s a Lyme-kóros esetek számának növekedését az évszázad közepére körülbelül 21 százalékban határozza meg.

Az éghajlatváltozás már megnövelte az invazív ízeltlábúak, főleg rovarok számát, amelyek károsítják a növényeket, otthonokat tesznek lakhatatlanná és terjesztik a betegségeket. "A kullancsok által hordozott betegségek (pl. a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás) komoly közegészségügyi aggodalomra adnak okot, hiszen e fertőzések előfordulása világszerte növekszik. A Lyme-kór klasszikus példája a környezeti tényezők és a betegségek előfordulása és terjedése közötti kapcsolatnak" - mondta Igor Dumic, a tanulmány vezető szerzője, a Mayo Clinic Lyme-szakértője.

A kullancsok életük nagy részét olyan környezetben töltik el, ahol a hőmérséklet és a páratartalom közvetlenül befolyásolja a túlélést. Emiatt például az amerikai környezetvédelmi ügynökség, az EPA a Lyme-kórt használja az éghajlatváltozás indikátoraként . A magasabb hőmérséklet a kullancsokat arra készteti, hogy gazdaállatokat keressenek, s az enyhe telek után erre bőségesen akad lehetőségük. "A Lyme-kórt terjesztő kullancsoknak szükségük van az erdei állatokra (a szarvasoktól a sünökig minden megfelel nekik) az életciklusuk befejezéséhez, ez azt jelenti, hogy nagyobb vadpopuláció esetén több kullancs ér végig az életciklusán, emiatt pedig a kullancsok száma is növekszik" - közölte Severnini. Mivel pedig a jobb időben az emberek több időt töltenek a szabadban, megnövelik a fertőzött kullancsokkal való kontaktus esélyét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Könnyű félrediagnosztizálni

Ezért fontos, hogy minél többen ismerjék a kullancsokat, a már bőrünkbe akaszkodott kullancsok eltávolításának módját, és a Lyme-kór tüneteit . Ez az orvosokra is vonatkozik, mert a tünetek alapján elég könnyű a betegséget félre diagnosztizálni. Ennek az az oka, hogy a fertőzöttek a bőrpír láttán gyakran bőrgyógyászhoz fordulnak. Ha nem egyértelműek a jelek, akkor könnyen lehet, hogy csak felületi kezelést kapnak, ami a tünetet megszünteti ugyan, de a betegséget magát nem érinti. A kórokozó ugyanis vagy a bőr alatt vagy az ízületi tokban húzódik meg, s komoly ízületi fájdalmakat okozhat. A beteg ilyenkor logikusan már az ortopédiára vagy a reumatológiára megy, ahol a szokásos gyulladáscsökkentő kezelést írnak elő a számára, de ezzel a betegséget szintén nem szüntetik meg.

A Lyme-kór kimutatására szolgáló szerológiai tesztek pontatlansága miatt megeshet, hogy a páciens eredményei folyamatosan negatívak lesznek, holott Lyme-kórja van. Ha az immunrendszer nem termel ellenanyagot, bár a baktérium jelen van a szervezetben, akkor a vizsgálat negatív eredményt adhat. A Lyme-fertőzött betegek szervezetében az antitestek hiányának több oka is lehet, például antibiotikumos kezelés alatt állhatnak. Részletek!

Az idő pedig telik, s a Lyme-kór annál nehezebben gyógyítható, minél később kezdik meg az ellene való fellépést. Emiatt a tapasztalatok szerint minden ötödik beteg a fájdalmak mellett maradandó idegrendszeri károsodással is szembesül. A gyógyítás antibiotikumokkal vagy gyógyszerek kombinációjával történik, s a kezelés korai megkezdése esetén teljes lehet a gyógyulás.

A kullancsok okozta betegségekről és az ellenük való védekezés lehetőségeiről a legjobban a Lyme-kór mentes Magyarországot weboldalon lehet tájékozódni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.