Mint azt korábban megírtuk, a kormány rapid módon megkurtította a Magyar Orvosi Kamara jogait február végén: a Belügyminisztérium erről szóló törvénymódosító javaslata február 27-én jelent meg, majd február 28-án el is fogadta azt az Országgyűlés. A módosítás a többi között eltörölte az orvosok kötelező kamarai tagságát. A tagoknak így nyilatkozniuk kell arról, hogy szeretnének-e továbbra is a MOK berkein belül maradni. A nyilatkozattételre április elsején éjfélig van idő.
A MOK hétfőn reggel arról számolt be a közösségi médiában, hogy mindeddig 12 ezren erősítették meg kamarai tagságukat. A törvénymódosítás előtt a MOK – 2022-es költségvetési beszámolója szerint – közel 50 ezer tagot számlált. Magyarán eddig az orvosok mintegy negyede nyilatkozott arról, hogy a jövőben is szeretné megőrizni kamarai tagságát.
A Magyar Orvosi Kamara úgy fogalmaz a kötelező kamarai tagság eltörléséről honlapján, hogy annak oka valójában „politikai kommunikációs ürügy, amelyet a jogszabály indoklásába is beírtak, hogy a kamara ne fenyegethesse az orvosokat”. A MOK hangsúlyozza, hogy „azon túl, hogy ilyen eset nem történt, így ez nyilvánvalóan valótlan vád, a törvénymódosítás nem magyarázza meg azt sem, hogy az alkalmazott eszköz (kötelező tagság eltörlése) hogyan szolgálná a fenti kommunikációban hangoztatott célt. Hiszen a MOK megmarad, nyilvánossága megmarad, tagjai erős érdekérvényesítő képességgel bírnak.”