Mielőtt a COVID-19 miatt kialakult tüdőgyulladás jellegzetességeit vizsgálnánk, nézzük át gyorsan a többi változatot! A tüdőgyulladást meg lehet különböztetni az elkapás közege és a kórokozók szerint is. Ennek a felosztásnak a kezelés szempontjából is van jelentősége.
Kórházban szerzett tüdőgyulladás
Ezt a típust a kórházi tartózkodás alatt kapják el a betegek. Komoly lehet, mert a tüdőgyulladást okozó baktériumok ellenállónak bizonyulhatnak az antibiotikumokkal szemben. Nagyobb valószínűséggel kapja meg ezt a típust a beteg, ha lélegeztetőgépen van, nem tud elég erősen köhögni, hogy megtisztítsa a tüdejét, vagy egy tracheostomiás (légzést segítő) csövet vezettek a légcsövébe, illetve az immunrendszere gyenge a betegség vagy a kezelések miatt.
Közösségben szerzett tüdőgyulladás
A közösségben szerzett tüdőgyulladást baktériumok, vírusok és gombák okozhatják. Vannak vakcinák, amelyek segíthetnek megvédeni az influenzavírustól és bizonyos baktériumoktól, amelyek szintén tüdőgyulladást okozhatnak. A közösségben szerzett tüdőgyulladás magában foglalja az aspirációs tüdőgyulladást is, amely akkor fordul elő, amikor étel, folyadék vagy hányás kerül a tüdőbe, és az okoz gyulladást. Valószínűbb az előfordulása, ha a betegnek nyelési vagy köhögési problémái vannak, a tüdejébe jutott anyag nem tud távozni, és baktériumok táptalaja lesz.
A kórokozók szerinti bontásban a tüdőgyulladás lehet bakteriális, vírusos vagy gombás eredetű.
Bakteriális tüdőgyulladás
A baktériumok okozta tüdőgyulladás a közösségben szerzett változatra a legjellemzőbb, és leggyakrabban felnőtteknél jelentkezik. A cseppfertőzés a legjellemzőbb átadási mód. Ha valakinek legyengült az immunrendszere, akkor nagyobb az esélye a tüdőgyulladásra. Akkor is nagyobb valószínűséggel kapja el, ha asztmás, tüdőtágulata vagy szívbetegsége van.
A lábon kihordott tüdőgyulladás
Ez a bakteriális tüdőgyulladás kevésbé súlyos formája. Néha az orvosok "atipikus" tüdőgyulladásnak hívják. A tünetek annyira enyhék lehetnek, hogy a beteg nem is tud róluk. Elég jól érzi magát ahhoz, hogy elvégezze a szokásos tevékenységeit, innen származik a névben szereplő " lábon kihordott " jelző. Ez a változat leginkább egy súlyos megfázásra hasonlít.
Vírusos tüdőgyulladás
A vírusok állnak a második helyen a tüdőgyulladás kórokozói között. Sokféle betegség okozói juttathatják el a fertőzöttet a tüdőgyulladásig. Ide tartoznak azok a vírusok, amelyek a megfázást és az influenzát okozzák, de a koronavírusok is, köztük a SARS-CoV-2, a COVID-19 kórokozója. A vírusos tüdőgyulladás tünetei hasonlóak az influenzáéhoz , amelyek az enyhétől a súlyosig terjedhetnek.
Gombás tüdőgyulladás
A gombák ritkábban okoznak tüdőgyulladást, és nem valószínű, hogy valaki gombás tüdőgyulladást kap, ha egészséges. De megnő egy gombás tüdőfertőzés esélye, ha a beteg immunrendszere legyengült. Ennek oka lehet például szervátültetés miatti kezelés, rák elleni kemoterápia, valamint olyan autoimmun betegségek gyógyszeres kezelése, mint a rheumatoid arthritis, illetve a HIV. De bizonyos munkakörökben dolgozó emberek is nagyobb valószínűséggel kerülnek kapcsolatba a betegséget okozó gombaspórákkal. Például gazdálkodók, kertészek, katonák, építőmunkások, akik poros vagy fertőzött környezetben dolgoznak. A gombás tüdőgyulladás tünetei hasonlóak a többi típuséhoz.
A COVID-19 miatti tüdőgyulladás
A kutatók szerint a COVID-19 okozta tüdőgyulladás a szokásos tüdőgyulladással ellentétben sok helyről kiinduló "bozóttűzként" terjed a tüdőben. Ez magyarázhatja, hogy a COVID-19 miatti szövődmény hosszabb ideig tart és több kárt okoz, mint a tipikus tüdőgyulladás - állítják a chicagói Northwestern Medicine kutatói írásukban, amelyről a WebMD is beszámolt.
A tanulmányhoz a csapat elemezte a COVID-19 okozta tüdőgyulladásban szenvedő betegek tüdejéből származó immunsejteket, és összehasonlította őket más vírusok vagy baktériumok által okozott tüdőgyulladásban szenvedő betegek sejtjeivel. Kiderült, hogy míg egy más típusú tüdőgyulladás gyorsan megfertőzi a tüdő nagy régióit, a COVID-19 a tüdő kis területeire gyakorol hatást. Ezután a tüdő saját immunsejtjeit használja arra, hogy jó pár nap vagy akár hét alatt elterjedjen a tüdőben. Ez hasonlít ahhoz, mint amikor egy erdőben a tűz több helyen lobban fel és terjed tovább - magyarázták a tanulmány szerzői.
Ahogy a COVID-19 okozta tüdőgyulladás lassan mozog a tüdőn át, sérült tüdőszövetet hagy maga után, ami hozzájárul, hogy a betegeknél gyakran láz, alacsony vérnyomás és szervkárosodás lép fel - közölte a csapat. A tanulmány szerzői szerint a COVID-19 miatti tüdőgyulladás hosszú időtartama, nem pedig súlyossága miatt okozhat komolyabb szövődményeket. A beszámolót a Nature folyóirat közölte .
A kutatók olyan immunsejteket - makrofágokat és T-sejteket - is meghatároztak, amelyek fontos célpontok lehetnek a súlyos COVID-19-es tüdőgyulladás kezelésében. A makrofágok általában megvédik a tüdőt, de megfertőződhetnek az új koronavírussal, és elősegíthetik a fertőzés terjedését a tüdőn keresztül - fejtették ki a Northwestern Medicine kutatói.
Az év elején végzett klinikai vizsgálatok során a kutatók egy olyan kísérleti gyógyszer tesztelését tervezik, amely ezeket az immunsejteket célozza meg COVID-19 következtében tüdőgyulladást kapó betegeknél. A gyógyszer ezeknek az immunsejteknek a gyulladásos válaszát csökkenti. "Az a célunk, hogy a COVID-19-et enyhévé tegyük, és egy súlyos náthával legyen összehasonlítható" - közölte Scott Budinger, a tanulmány társszerzője, az egyetemi kórház tüdő- és kritikus ellátási részlegének egészségügyi vezetője. A tanulmány társszerzője, Richard Wunderink, a Northwestern Medicine intenzívterápiás részlegének orvosigazgatója szerint, ha az erőfeszítéseik eredménnyel járnak, annak olyan jelentősége lenne a COVID-19-kutatásban, mint a holdraszállásnak.