Magyarország a 66-ik azon a listán , amely azt mutatja, hogy egymillió lakosonként hány COVID-19 miatti halálozás történt. Ez a szám nálunk 63, az Egyesült Államokban viszont 521, azaz több mint 8-szor magasabb. Ráadásul az USA-ban van a legtöbb halott (augusztus közepén, mintegy 173 ezer). Az amerikai tapasztalatok világosan megmutatják, hogy a SARS-CoV-2 vírus nagyon veszélyes lehet, ha nem védekeznek ellene elég hatékonyan. Viszont hogy megérthessük, mennyire, össze kell hasonlítani más veszélyes kórokozókkal.
Amikor kitört az új koronavírus járvány és drasztikus intézkedéseket vezettek be a megfékezésére, sokan azzal érveltek, hogy túlreagálják az egészet, hiszen az influenzában is minden évben igen sokan meghalnak (többen, mint amire a COVID-19 esetén kezdetben számítottak), mégsincs miatta pánik. Azaz felesleges túllihegni a SARS-CoV-2 veszélyességét. Ron Fricker, a Virginia Tech egyetem statisztikusa és a különféle kórok lefolyásának változásaival, népegészségügyi hatásaival foglalkozó betegségmegfigyelő szakértője a Massive Science magazinban elmagyarázta, hogyan lehet megérteni a COVID-19 által okozott halálesetek valós mértékét.
A COVID-19 minden összehasonlításban veszélyesebb az influenzánál
A szakértő a CDC (az amerikai járványügyi hatóság) becslését idézi, mely szerint az influenza okozta halálesetek száma 2010 óta évente körülbelül 36 ezer körül van az Egyesült Államokban. A legrosszabb 2017-18-as szezonban körülbelül 61 ezer haláleset történt. A COVID-19-es halálesetek száma háromszor-négyszer nagyobb, mint az influenza okozta halálesetek száma átlagosan az elmúlt évtizedben, tízszer nagyobb, mint a 2010-11-es influenza-szezonban, de csak körülbelül kétszer akkora, mint a 2017-18-ban.
Persze a szezonális influenza többnyire csak néhány hónapban jelentkezik, általában késő ősszel vagy télen. Tehát az időtartamok nagyjából összehasonlíthatók, hiszen a legtöbb COVID-19-cel kapcsolatos haláleset március vége óta következett be. A COVID-19 azonban nem tűnik szezonálisnak . Mivel pedig a fertőzéstől a halálig hetek, vagy akár hónapok telhetnek el, a teljes szám az év végére magasabb lesz. Végül is a COVID-19 halálozási aránya bármilyen összehasonlításban jelentősen meghaladja a szezonális influenza okozta halálozási arányt.
Krónikus betegségeket is megelőz
Ron Fricker azt is kifejtette, hogy manapság a legtöbben nem fertőző, hanem krónikus betegségek következtében halnak meg, például rákban vagy szívbetegségben. Vajon ezekhez hasonlítva mit lehet elmondani az új koronavírus veszélyességéről? A COVID-19 jelenleg az Egyesült Államokban a szívbetegség, a rák, a balesetek, az alsó légúti krónikus megbetegedések, illetve a stroke után a hatodik legfontosabb halálok. Azaz többen veszítik életüket a koronavírus miatt, mint Az Alzheimer-kórban. Ha a Washingtoni Egyetem IHME modelljének jelenlegi előrejelzése a COVID-19-sel kapcsolatos halálesetekre beigazolódik, akkor az év végére a COVID-19 már a harmadik legfontosabb halálok lesz. (Magyarországnak ugyanez a modell kedvezőbb kifutást jósol .)
A SARS-CoV-2 pusztítóerejének megértéséhez érdemes történelmi összehasonlításokat is tenni. Az 1918-as influenzajárvány Fricker szerint bizonyos szempontból hasonló volt a jelenlegi világjárványhoz, de ugyanakkor különbözik is tőle. Az egyik legfontosabb különbség a halálesetek kor szerinti megoszlása. A COVID-19 az idősebb felnőttek körében szedi elsősorban az áldozatait, míg az 1918-as járvány minden korosztályt érintett. Virginia államban például az 1918-as világjárványban meghalt emberek mindössze 8 százaléka volt több mint 50 éves, szemben a COVID-19 több mint 97 százalékával. A spanyolnátha legrosszabb hónapjában harmadakkora lakosság mellett csaknem annyian haltak meg az USA-ban, mint a COVID-19-ben eddig összesen. Minden tényezőt összevetve a spanyolnátha ötször rosszabb volt, mint a COVID-19 eddig.
Talán mindennél beszédesebb adat, ha az amerikai háborús veszteségekhez hasonlítjuk a COVID-19 pusztítását. A járványnak több az áldozata, mint a koreai háború óta az összes fegyveres konfliktusban (ideértve a vietnami háborút, illetve a kuvaiti és az iraki hadműveleteket is) elesettek száma. Pillanatnyilag a második világháború harci veszteségeinek 45 százalékánál járunk, de ez az arány az év végére 70 százalék fölé emelkedhet.