A magyarok jelentős része, közel 60 százaléka tervezi kedvezőbb
energiafelhasználású készülékre cserélni mosógépét,
csaknem 10 százalék ezt akár már idén, közel 20 százalékuk pedig egy éven belül tenné
meg – derül ki Candy Hoover Hungary Kft. online felméréséből. Ezt az
eredményt magyarázza, hogy a válaszadók mintegy felének 5 évnél idősebb
mosógépe van, 26 százalék 3-5 év közötti készülékkel rendelkezik, 17,9
százaléknak viszonylag új, 1-3 éves gépe van, miközben vadonatúj berendezéssel csupán 6,7 százalék büszkélkedhet – írja
a Napi.hu.
Az energiahatákonysági besorolás az új mosógép kiválasztásakor kardinális szempont, az ár után ez a legfontosabb kritérium a fogyasztók számára. Ezt követi az elérhető funkciók mennyisége, a programok száma és típusa. A márka a negyedik legfontosabb tényező a vásárláskor, de meghatározó még a készülék mérete és a garanciaidő hossza is.
Rövidebb programot választunk
Az energiaárak emelkedése a mosási szokásokon is nyomot hagyott. Ezt tükrözi, hogy a nyilatkozók 19,5 százaléka minden esetben rövidebbre vette a rendszeresen használt mosási programot. A válaszadók csupán egyharmada nem foglalkozik ezzel, számukra az a lényeg, hogy a ruhák mindig tiszták legyenek. Ugyanakkor a beállított hőmérséklettel is óvatosabbak lettek a magyarok. A leggyakrabban használt mosási hőfokot a megkérdezettek több mint 10 százaléka általánosan csökkentette. Ezen a téren összességében azt lehet mondani, hogy a felhasználók egyharmada ruhatípustól függően választ, a kutatásban résztvevők hasonló aránya lényegében mindent 30-40 fokon mos, míg minden ötödik személy az ajánlott mosási hőfokot követi.
A magyarok 59 százaléka hetente 2-4 alkalommal mos, de a válaszadók 25,7 százaléka arról számolt be, hogy naponta elindítja a gépet. Heti egyszer a nyilatkozók 13,8 százaléka mos ruhát, havonta néhány alkalommal csupán 1,6 százalék. A válaszadók zöme akkor indítja el leggyakrabban a mosógépet, amikor a szükséges ruhamennyiség összejön, és inkább hétvégén mos, mint hétköznap.
A mosógép karbantartására sokan figyelnek: 89,6 százalék rendszeresen vízkőmentesíti a készüléket, 1,7 százalék évente szerelőt hív hozzá, míg csupán 8,6 százalék azok aránya, akik nem foglalkoznak gépük ápolásával.