Átlagosan 30 napot kell várakozniuk a betegeknek arra, hogy bejussanak szakrendelésekre – derül ki a a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség legfrissebb felméréséből, amit a Népszava szemlézett. Az átlagos várakozási idő az elmúlt hat évben évről évre folyamatosan nőtt, ugyanakkor a koronavírus-járvány évei alatt „mindössze” négy nappal lett több ez az idő, mint az azt megelőző években.
A rövidebb bejutási idejű ellátások körébe tartozik a gyermekgyógyászat (8 nap), valamint a fül-orr-gégészet (9 nap). Két hétnél is hosszabb időre van szükség a bejutáshoz a pszichiátriai, illetve a nőgyógyászati szakrendelésekre.
Új jelenség, hogy több cukorbeteg jelent meg a szakrendeléseken 2019-hez képest. Ennek oka feltehetően az, hogy a pandémia alatt a krónikus betegségben szenvedők hozzáférése romlott, nehezebb volt háziorvosi rendelésre is bejutni.
Pozitív változások
Az elmúlt évek felmérései során rendre a kardiológiai szakrendeléseken mérték a leghosszabb várakozási időt, most ez ugrásszerűen lecsökkent. 2019-hez képest közel 9,5 nappal rövidült az átlagos várakozási idő a kardiológiákon, így „csak” a negyedik legrosszabb lett a 48,72 napos átlaggal.
A gasztroenterológia szakrendeléseken szintén közel 9 nappal rövidültek betegfogadási listák, így a 2019-ben mért 40 nap 2022-re 31 napra csökkent. Az említetteken kívül még a szemészeti szakrendeléseken látható érdemben javuló helyzet, itt 3,4 napos javulással majdnem pont az átlagosra (29,6 napra) rövidült a betegfogadási listák hossza.