Nagyon gáláns ajánlatokkal várják a babaváró hitelek új igénylőit a bankok: a lakossági piacon nagyobb részesedéssel rendelkező szolgáltatók mindegyike ígér valamekkora egyszeri jóváírást a támogatott kölcsönért folyamodó, és végül szerződő ügyfeleknek – ha megfelelnek a meghatározott feltételeknek – írja a vg.hu. A lap szerint az egyszeri jóváírás a legtöbb szereplőnél meghaladja a 100 ezer forintot, de akadnak olyan bankok, amelyeknél a 200 ezres határ közelébe is eljuthat az ügyfél.
Az akciók pontos feltételeiről érdemes előzetesen tájékozódni: van köztük például olyan, amely a jövő hónap közepén már lejár, miközben egyes szolgáltatók csak a maximális, tízmilliós hitelösszegnél vagy legalább kilencmillió forintos kölcsönnél írják jóvá az extra pénzt. Olyan pénzintézet is akad, amelynél kizárólag az új ügyfelek számíthatnak bónuszpénzre.
Miért ilyen bőkezűek a bankok?
Az akciókat – a piaci versenyen túl – több ok is indokolja. Az egyik, hogy a babaváró hitelt sok esetben kérik lakáshitel mellé a gyermekvállalás előtt állók, miközben feltételezhető, hogy a későbbiekben is igényelnek különböző finanszírozási vagy egyéb termékeket. A másik, hogy a babaváró konstrukció elvben kifut az év végével – azért csak elvben, mert a sorsáról még nem született hivatalos döntés –, és a szolgáltatók igyekeznek minél nagyobb szeletet kihasítani a tortából.
A torta pedig egyáltalán nem kicsi: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a babaváró hitel állománya augusztus végén már meghaladta az 1800 milliárd forintot, ami amellett, hogy robusztus, 27,3 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz képest, újabb rekord is. Ezzel az állománnyal pedig a babavárónak már közel 42 százalékos a részesedése a fogyasztási hitelek között, és 18,5 százalékos a teljes lakossági hitelportfólióban: így – a lakáshitelek után – a második legfontosabb konstrukciónak számít Magyarországon.
Az MNB adataiból viszont az is látszik, hogy a támogatott kölcsön iránti kereslet lassan, de érezhetően mérséklődött az utóbbi időszakban. Az idei év első nyolc hónapjában 293,3 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket az arra jogosultak, ami jelentős, több mint 22 százalékos csökkenés 2021 azonos időszakához képest.