A Warwicki Egyetem kutatói nemrégiben mutatták be azt a tanulmányt , amelynek eredményei szerint a fotodinamikus terápia alkalmazása hatékony lehet a rák ellen. Ez a módszer a fényt használja bizonyos kémiai folyamatok beindítására, amelyeknek gyógyító erejük van. Az Angewandte Chemie folyóirat nemzetközi kiadásában ismertetett kutatás eredményei azt mutatják, hogy egy irídiumvegyület hatásos lehet a rák ellen - írja a Medical News Today .
A kutatók a következőképpen írták le a gyógyító folyamatot. A fénysugarak hatására az irídium egy vérben lévő fehérjéhez, az albuminhoz kapcsolódik, amely szelektíven aktiválja a rákos sejtek magjaiban az oxidációt. A munkába állított oxigénmolekulák halálosak a sejtre, amely e folyamat révén képes elpusztítani önmagát.
Új terápiás megközelítés
"Csodálatos, hogy ez a nagy fehérje képes behatolni és irídiumot szállítani a rákos sejtekbe, ahol a fém látható fény hatására szelektíven meg tudja ölni őket. Ha ezt a technológiát sikerül bevezetni a klinikára, akkor hatékony fegyver lehet a rezisztens rák ellen és csökkentheti a kemoterápia mellékhatásait" - jelentette ki Peter Sadler professzor, a kutatást végző csapat vezetője.
Sadler és csapata egy speciális bevonatot tervezett, amely lehetővé tette, hogy az irídium összekapcsolódjon az albuminnal. Az új iridiumvegyület hatékony fotoszenzibilizátor, azaz fény által aktiválható anyag. A fényforrást a kísérletekben optikai szálakkal juttatták el a megfelelő helyre, ahol specifikusan a rákos sejtekben lévő bizonyos oxigénformákat céloztak meg. Az oxigén aztán belülről teszi tönkre a rákos sejtek magját. A kutatók mikroszkóp segítségével valós időben követték nyomon ezeket a változásokat, mivel az egyesített irídium és albumin foszforeszkálóvá vált, így annak tevékenységét könnyű volt nyomon követni.
Mi következik most?
A tanulmány szerzői azt állítják, hogy az irídium és az albumin kombinációja "hosszú foszforeszcencia -élettartamot mutatott", és az anyag a "rákos sejtvonalak széles skálája ellen" hatásos volt. "Lenyűgöző volt tanulmányozni, hogyan képes a fotoszenzibilizátor kifejezetten a sejtmagba bejutni. Nagyon korai stádiumban vagyunk még, de várjuk, hogy az új vegyület fejlesztése eredményre vezethessen" - mondta el Cinzia Imberti, a tanulmány társszerzője.
A tudós sikerüket annak tulajdonítja, hogy a megfelelő anyagi és tudományos támogatás mellett a kutatócsapat nagyon sokszínű volt. Részben kiterjedt multidiszciplináris képességeik voltak, hiszen dolgoztak benne többek között biológusok, vegyészek és gyógyszerészek is, de sokfelől is érkeztek, Kínából, Indiából, Olaszországból, illetve az Egyesült Királyságból. A következő lépésük az lesz, hogy az új vegyülettel olyan preklinikai vizsgálatokat végezzenek, amellyel igazolják a biztonságosságát és hatékonyságát a különböző ráktípusok kezelésében.