Ugyan Európának és Magyarországnak is megvannak a megfelelő ajánlásai, a nemzetközi orvosi gyakorlatra az amerikai guideline-ok mindig komoly hatással vannak, így érdemes megismerkedni ezekkel. Az AHA/ACC legutóbb 2013-ban fogalmazta meg koleszterinre vonatkozó irányelveit, de azóta új ismereteket szereztek az orvosok, akik ezeknek megfelelően aktualizálták az ajánlásokat. Ma már az LDL-koleszterin nagyon alacsony szintjére összpontosítanak, ami nagy haszonnal járhat a veszélyeztetettek számára. Az LDL- vagy más néven a "rossz" koleszterin hozzájárul, hogy úgynevezett plakkok épüljenek fel az artériákban és szűkületüket okozzanak. Ez pedig növeli a szívroham és stroke kockázatát.
Az új iránymutatások hangsúlyozzák az egészséges táplálkozást és a rendszeres testmozgást mint a szívbetegségek megelőzésének fő eszközeit. A szívbetegség vezető halálok mindenütt a fejlett nyugati típusú országokban, ezért minden elképzelhető lépést meg kell tenni a megakadályozása érdekében.
Első lépés az életmódváltás
A két szervezet szakértői szerint a megemelkedett koleszterin kezelése kezdetben az életmód megváltoztatásával történhet, de ha ilyen módon már nem lehet kontrollálni, akkor gyógyszereket kell alkalmazni. A sztatinok igen hatékony és biztonságos koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek, jelentős szerepet játszanak a szívbetegségek kockázatának csökkentésében. Ám azoknál az embereknél, akiknek szívrohama vagy stroke-ja volt, a sztatinok önmagukban nem elegendőek: nekik további koleszterinszint-csökkentő szereket is szedniük kell, napi rendszerességgel.
Az AHA/ACC a következő esetekben javasolja a sztatinok szedését:
- Nincs a kórtörténetben szívinfarktus vagy stroke, illetve diabétesz, de az LDL-C értéke 70 mg/dl vagy magasabb, és 7,5 százalék vagy magasabb a 10 éves kockázat a koleszterin rizikókalkulátor szerint.
- Nem fordult elő szívroham vagy stroke , de a páciens cukorbeteg, LDL-C értéke pedig 70 mg/dl vagy magasabb.
- A kórtörténet szívrohamot vagy a stroke-ot tartalmaz, de nem volt szívelégtelenség .
- Az LDL-koleszterin ≥190 mg/dl, vagy a családban előfordult hiperkoleszterinemia .
Az új irányelvek szerint a nagyobb kockázatot viselőknél különféle kiegészítő gyógyszerek szedése ajánlott, amelyeket tételesen felsorolnak.
Már gyermekkorban mérni kell
A legfrissebb irányelvek közé tartozik a korábban már bevezetett kalkulátor használata, amely 10 évre előre tekintve megjósolja egy adott személy kockázatát a szívbetegségre. Ismét a hangsúlyos kockázati tényezők közé került a dohányzás, a magas vérnyomás , a szívbetegség, az etnikai hovatartozás és a rassz, a korai menopauza és a krónikus vesebetegség jelenléte. A koleszterinszint-vizsgálat 2 éves kortól ajánlott a magas koleszterinszintű gyermekek körében. Azoknál a gyermekeknél, akiknek nincs családi kórtörténete, 9 és 11 év között kell először vizsgálni. A koszorús artériás kalciumszintet (CAC) pedig mérni kell azok között, akiknek a kockázati szintjeit nem lehet jól belőni.