A Walter Reed kutatóintézet tudósainak csaknem kétéves vakcinafejlesztő munkája vezetett eredményre. A hadsereg laboratóriumában 2020 eleje óta végzik az új koronavírus DNS-szekvenálását. A kutatók már akkor eldöntötték, hogy olyan vakcina előállítására összpontosítanak, amely nemcsak a meglévő törzs, hanem minden lehetséges változat ellen hatásos lehet.
A Walter Reed által kifejlesztett Spike Ferritin Nanoparticle COVID-19 vakcinával (SpFN) az elmúlt év elején fejezték be az állatkísérleteket, pozitív eredményekkel. A humán kísérletek első fázisa decemberben zárult le, szintén pozitív eredményekkel, amelyek végső felülvizsgálat alatt állnak. Erről Kayvon Modjarrad, a Walter Reed fertőző betegségek osztályának igazgatója beszélt a Defense One katonai portálnak adott interjúban.
Egy tüskékkel megtűzdelt focilabda
"A vakcinánkat az összes különböző változat ellen teszteljük, beleértve az omikront is. A teljes körű nyilvános bejelentés előtt szeretnénk megvárni a klinikai adatokat, de eddig minden pontosan úgy halad, ahogy reméltük " - mondta Modjarrad. A meglévő vakcináktól eltérően a Walter Reed SpFN egy focilabda alakú fehérjét használ, amelynek 24 oldala van. Ez lehetővé teszi a tudósok számára, hogy több koronavírustörzs tüskéit rögzítsék a fehérje különböző oldalain. Az eredményekről a Translational Medicine folyóiratban számoltak be.
Kayvon Modjarrad elmondása szerint a vakcina eddigi humán kísérleti szakasza a vártnál tovább tartott, mivel a laboratóriumnak olyan tesztalanyokat kellett találnia, akiket nem oltottak be, és korábban nem fertőződtek meg az új koronavírussal. Az oltottak növekvő száma és a delta-, valamint az omikron-változat gyors terjedése ezt megnehezítette. "Az omikron esetében nincs igazán mód arra, hogy elkerüljük a vírust, úgyhogy szerintem hamarosan vagy az egész világ be lesz oltva, vagy megfertőződik" - tette hozzá.
Meg kell érteni, hogyan működik a valóságban
Az új vakcinának még át kell esnie a 2. és 3. fázisú humán klinikai vizsgálatokon. Modjarrad szerint a következő lépés az, hogy megnézzék, hogyan hat az új pánkoronavírus elleni vakcina a korábban beoltott vagy korábban megbetegedett emberek esetében. A Walter Reed egy még meg nem nevezett ipari partnerrel dolgozik együtt a szélesebb körű bevezetésen. "Ki kell értékelnünk a vakcina hatását valós körülmények között, és meg kell próbálnunk megérteni, hogyan működik olyan páciensek esetében, akiket eredetileg már beoltottak valami mással... vagy akik már átestek a betegségen " - mondta az igazgató. Hozzátette: a Walter Reed kutatóintézet 2500 alkalmazottjának szinte mindegyike részt vett valamilyen módon a vakcina közel kétéves fejlesztésében.
"Igyekszünk hosszú távon nézni a dolgokat, megérteni, hogy a vírusok hogyan mutálódnak , hogyan lesznek újabb és újabb változatok. A mi platformunk és megközelítésünk felkészíti az embereket erre a helyzetre" - fejtette ki Modjarrad.