A Johnson & Johnson (Janssen) a szükséges adatok benyújtásával arra kérte az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóságot (FDA), hogy engedélyezze egy újabb adag vakcina emlékeztető oltásként való beadását - számol be róla a WebMD. A vállalat egydózisos oltóanyagát - ami Magyarországon is elérhető - jelenleg azok igényelhetik, akik betöltötték 18. életévüket.
Az FDA független oltóanyag-tanácsadó bizottsága jövő héten ül össze, hogy a felülvizsgálati folyamat első lépéseként a Johnson & Johnson által benyújtott, emlékeztető oltásra vonatkozó adatok mellett a Moderna ugyanerre irányuló kérelmét is megvitassa. Ha az FDA jóváhagyása mellé az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központé (CDC) is megérkezik, akkor az Egyesült Államokban élők még e hónapban megkaphatják a Janssen- és a Moderna emlékeztető oltását - írja a WebMD az AP Hírügynökség értesüléseire hivatkozva.
Felgyorsultak a booster vakcinák körüli események
A Johnson & Johnson korábban közölt, Egyesült Államokra vonatkozó adatai arra utaltak, hogy az oltóanyag hatékonysága még a beadást követő ötödik hónapban is rendkívül magas, így megfelelően véd a COVID-19 okozta megbetegedés ellen, míg a kórházi kezelést igénylő állapot kialakulását 81 százalékos hatékonysággal előzi meg.
Két héttel ezelőtt a vállalat újabb eredményeket hozott nyilvánosságra. Ezek szerint a vakcina beadása után két hónappal az emlékeztető (booster) dózis tovább erősítette a koronavírus elleni immunvédelmet, és a vizsgált embereknél 94 százalékos hatékonysággal előzte meg a mérsékelt és súlyos tüneteket okozó megbetegedést. A 6 hónappal később beadott booster oltás pedig tizenkétszeresére emelte az oltottaknál az antitestek számát, ennél több információt azonban a vállalat nem közölt - írja a WebMD.
Az FDA szeptemberben engedélyezte a Pfizer vakcina emlékeztető oltását a 65 évesnél idősebbek, illetve azok számára, akik hosszú távú gondozást igényelnek és ezt biztosító intézményben élnek, vagy egészségi állapotuk, életkoruk, esetleg munkájuk miatt fokozottan ki vannak téve a COVID-19 okozta megbetegedés kockázatának.
Ugyanakkor, ahogy arról korábban írtunk , az Egészségügyi Világszervezet szakemberei mellett elismert orvosok és járványügyi szakértők sem ajánlják mindenkinek az emlékeztető oltás azonnali beadását. Véleményük szerint egyénileg kell mérlegelni, hogy kinek mikor érdemes azt kérnie.
Hamisított oltási dokumentummal igazolta valójában nem létező védettségét egy fiatal Romániában, aki később súlyos tünetekkel került kórházba és vesztette életét COVID-19 következtében .