Hány órát bírunk ki okostelefon nélkül?

Okostelefont ma már mindenre használunk, és meglehetősen függünk is tőle. A magyaroknak például 29 százaléka tartja magát mobilfüggőnek.

Az első igazi okostelefon a 2007-ben bemutatott iPhone volt, amelynek megérkezése óta e digitális svájcibicskák fokozatosan átvették a hatalmat az életünk felett. Nem az volt a legnagyobb változás, hogy mindenfélére tudjuk használni az eszközt a zenehallgatástól az újságolvasásig, a térbeli tájékozódástól a vízszintezésig, a repülőjegyünk letöltésétől a tőzsdézésig vagy vásárlásig. Életünkre az hatott igazán, hogy állandóan rá vagyunk kapcsolódva a hálózatra, így gyakorlatilag vagy legalábbis elvben mindig elérhetővé váltunk. Ez például teljesen átalakította a munkahelyeket, az üzletmenetet, a biztonsági megfontolásokat, de azt is, hogy az orvossal hogyan kommunikálunk.

függőség
A függőségek közül a legújabb az okostelefonokhoz köt bennünket

Az okostelefonok tehát számtalan pozitív változást eredményeztek, de a folyamatos információáramlás és készenlét komoly pszichés terheléssel is jár. Például romlik a koncentrációs készségünk. Ezért sokan úgy érzik, hogy korlátozniuk kell a telefonhasználatukat. A Deloitte által tavaly készített felmérés szerint az amerikai okostelefon-tulajdonosok 47 százaléka törekedett már rá, hogy kevesebbet használja a telefonját, mint korábban. A legnépszerűbb módja ennek, hogy megpróbálják a zsebükben tartja a telefont, és kikapcsolni az értesítéseket. A közösségi média csábítása azonban óriási: továbbra is nehéz ellenállni, hogy ellenőrizzük a Facebook- vagy Instagram-posztokat. Az amerikai okostelefon-használók mindössze 30 százaléka járt sikerrel ebben.

Brit függőség

Lehet azt mondani, hogy Amerika messze van, a legtöbb szokás pedig nagyon túlhajtott arrafelé európai szemmel nézve. De ha közelebb jövünk, és megvizsgáljuk, hogy például a britek mennyire függenek az okostelefonjaiktól, akkor ott sem találunk biztatóbb képet. Az Ofcom piackutató cég 2015-ben állapította meg, hogy az internetezők első számú eszköze már az okostelefon. Jelenleg a netezők 59 százaléka ezt az eszközt használja, ha online akar lenni.

A britek 2012-ben napi 36 percet töltöttek a telefonjukkal, négy évvel később a szám már elérte az 1 óra 45 percet, az emelkedés pedig azóta is folytatódik, hiszen 2018-ban az okostelefon-használat átlagos ideje már átlépte a két órát. A készüléket az emberek a legnagyobb valószínűséggel a tömegközlekedésen (különösen munkába- vagy hazautazáskor) húzzák elő, mert a holtidőt újságolvasással, üzenetek átnézésével tölthetik. De aki vezet, az is használja az eszközt, például olyan applikációk futtatásával, amelyek folyamatosan tájékoztatják a valós idejű forgalmi helyzetről.

A smartphone-használók 10 százaléka az ébredés pillanatában ellenőrzi a készüléket, további 33 százalék pedig öt percen belül. Másrészt az emberek 43 százaléka megnézi a készülékét 15 perccel az éjszakai alvás előtt. Sőt az emberek 34 százaléka még éjjel is megnézi , hogy mi a helyzet, ha felébred az üzenetjelzésre. A mobilozást leginkább a családi étkezések idején utasítják el, de a fiatalabb generációban már ez az averzió is sokkal kevésbé erőteljes.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi, magyarok

Sem az amerikaiaktól, sem a britektől nem különbözünk túlságosan, ha az okostelefonhasználatról van szó. A Huawei megbízásából 12 országban készített kutatást az Ipsos, amelynek eredményeit februárban ismertették. Kiderült, hogy a magyarok 29 százaléka tartja magát mobilfüggőnek. Sokan a telefonjukat mindenhová magukkal cipelik, 45 százalékuknak pedig első dolga ébredés után, hogy ránézzen a készülékre, de még többen vannak, akiknek a lefekvés előtti utolsó tevékenységük a telefon átpörgetése.

A kényszeres, az egész életmódot átalakító, kontrollvesztett internetezés a függőségek között új szindrómának számít. A dependenciák közül a nem kémiai függőségek, vagyis a viselkedési addikciók közé tartozik. Az internetfüggőség sokrétű jelenség: egyesek céltalanul szörföznek a neten, mások közösségi portálokon "élik az életüket". Megint mások internetes játékoktól válnak függővé. Részletek!

Ez nem is csoda, mert a magyarok nagyobbik része nem képes egy óráig sem nélkülözni a készüléket. A többség ugyan napi 3-8 órán keresztül használja, de meg nem válna tőle egy percre sem. Ez valószínűleg azzal van összefüggésben, hogy négyből legalább hárman úgy gondolják, hogy az eszköz inkább a szabadságot jelenti számukra, mint kötöttséget. De már nálunk is megjelent a telítődés : 42 százalék állítja, hogy többet használja az eszközt, mint kellene, sőt majdnem minden második telefonhasználó korlátoznák a készülék babrálásával töltött időt.

okostelefon-használat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.