Három nap kórház összeomlást okozhat

Az ma már köztudott, hogy az emésztésünkben alapvető szerepet játszanak a bélrendszerünkben élő baktériumok. Ezek mennyisége és fajtaösszetétele azonban a külső behatások (például az étkezési szokások változásai) miatt átalakul. Egy ideje arra is felfigyeltek a tudósok, hogy a kórházi tartózkodás is megváltoztatja a bél mikrobiomját.

A bél mikrobiomja a bélben élő baktériumok komplex közössége, amelyet mintegy 100 ezer billió baktérium alkot, ami tízszer több, mint a testünk sejtjeinek száma. Ezek a mikroorganizmusok 300-1000 különböző fajhoz tartoznak, és a súlyuk 1-2 kilogrammra tehető. A génjeik száma eléri a 3,3 milliót, ami százötvenszer több, mint a humán genomban található gének száma. Nem csoda, hogy a bélmikrobióta egyfajta "szuperszervként" a szervezet csaknem minden fontos funkcióját befolyásolja. Rendkívüli változékonysága elősegíti a szervezet környezethez való alkalmazkodását, de a baktériumok rendellenes működése esetén e funkciók zavara miatt olyan betegségek alakulnak ki, melyek kezelésében a mikobióta helyreállításának fontos szerepe lehet - írta a Magyar Tudomány folyóiratban két tudós orvos Halmos Tamás és Suba Ilona.

kórházban
A kórházakban pár nap is elég lehet, hogy a kórokozók belakják a beleinket. Fotó: iStock

Az állati modellek kimutatták, hogy számos tényező van, ami jelentősen megváltoztathatja a bél mikrobióta összetételét, ideértve a genetikát, a szülési módot, a csecsemő etetésének módját, a gyógyszerek, különösen antibiotikumok használatát és az étrendet. Az így kialakuló különbségek például hatással vannak a krónikus gyulladások vagy a 2-es típusú cukorbetegség és egy sor más rendellenesség kialakulására is.

Kiszorítják a jó baktériumokat

Az utóbbi időben arra is rájöttek, hogy a szervezetet érő másféle hatások, különösen a kórházi tartózkodás is veszélyt jelenthetnek a bél baktériumai számára. A tesztek azt mutatják, hogy az intenzív osztályon kezelt emberek beleit igen gyorsan, néhány nap elteltével belakják különböző kórokozók , miközben az egészségünket támogató bélmikrobákat kiszorítják. Ez a változás pedig hosszú távú következményekkel járhat a legyengült emberek esetében.

A széles spektrumú antibiotikumok erőteljes használata, az emberek csövön keresztül történő táplálása és a lélegeztetőgép használata mind hozzájárulhat a hatáshoz - állítja a vizsgálatot végző csoport. "Nagyon ijesztő felefedezés volt. Meglepődtem. Úgy értem, azt gyanítottam, hogy valami ilyesmi zajlik, de megrökönyödtem a változások mértékén" - idézte a New Scientist tudományos magazin Mark Pallen mikrobiológust, aki a brit Quadram Intézetben a kutatást vezette.

Az intenzív kezelések hatását a bél mikrobiomjára úgy mérték fel, hogy a kutatócsoportot 24 hónapon át nyomon követte, a trauma, szívroham, rák és egyéb vészhelyzetek miatt bekerült betegek állapotát egy 10 hónapos időszakban a birminghami Erzsébet királynő kórházban. A vizsgálatokat ismertető tanulmány szerint sok olyan beteg volt (25 és 85 év között elég nagy életkorbeli szóródással) akik nem voltak az eszméletüknél vagy akiket altatásban tartottak. Miután a családtagoktól engedélyt szereztek, a tudósok székletmintákat vettek ezekből az egyénekből.

Az antibiotikumok veszélyei

A mintákból kivonták és szekvenáltak a DNS-t , hogy meghatározzák, mely mikrobák vannak jelen, és ez változott-e a kezelés során. A betegek kétharmadánál a mikrobiális sokféleség jelentős mértékben csökkent a kórházi tartózkodásuk vizsgált szakaszában. A legnagyobb változások a meropenem nevű antibiotikum intravénás alkalmazásához kapcsolódtak.

A tudomány jó darabig nem gondolt többet az emésztőrendszerről, mint amennyit a nyilvánvaló funkciója mutatott: energia és a szervezet működéséhez szükséges anyagok kinyerése a táplálékból, és a salak eltávolítása a szerveztből. Aztán kiderült, hogy a tápcsatornában sok más dolog is történik, aminek kapcsolata van az érzelmi stressztől a krónikus betegségekig számos nem teljesen világos gyökerű jelenséggel. A velünk élő sokmilliárdnyi mikróba közé van a rejtély beékelődve. Részletek!

"A bélben általában gazdag és sokszínű mikroflóra található. Ezekben a betegekben azonban ez a sokszínűség a szemünk láttára omlott össze, s egyetlen mikroorganizmus vált dominánssá, amely nagyon nagy mennyiségben szaporodott el - közölte Pallen. A kutatók leggyakrabban azt találták, hogy a betegek belében az Enterococcus faecium dominált, egy gyakori baktériumkórokozó. Ez problémát jelent, mivel ez a mikroba tovább terjedhet a bélből, és károsíthatja a szervezet más részeit, ideértve a tüdőt. Ha pedig eléri a véráramot, halálos is lehet. Különösen aggasztó, mutatott rá a kutatás vezetője, hogy a tanulmányuk bizonyítékokat talált arra is, hogy az E. faecium egyetlen törzse három beteg esetében emberről-emberre is átterjedt.

A kutatás kis betegszáma miatt nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, ám az eredmények összhangban állnak más vizsgálatokkal - mondta Joost Wiersinga az amszterdami Akadémiai Orvosi Központban kutatója. Noha az intenzív kezelés elsődleges célja az életmentés, Wiersinga szerint az orvosok többet tehetnének a bélbaktériumok zavarásának minimalizálása érdekében. Kifejtette: "ha antibiotikumokat kell adnia, akkor adjanak. De gondoljanak arra is, hogy melyik antibiotikumot, mennyi ideig lehet biztonságosan használni, és időben hagyják abba az alkalmazását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

Az ország délnyugati felén erősen felhős vagy borult idő várható, majd délután átmenetileg kissé szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Nyugat-, Délnyugat-Dunántúlon néhol kisebb eső nem kizárt. Ezzel szemben hazánk északkeleti felén kezdetben fátyolfelhős, napos, majd egyre inkább derült időre számíthatunk. A keleties szél döntően mérsékelt marad, de helyenként lehetnek élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 19 fok között alakul, de a tartósan felhős, borult nyugati, délnyugati tájakon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Hiába most még az őszhöz képest viszonylag magas hőmérséklet, az orvosmeteorológiában jelenleg is gyenge hidegfronti hatással számolnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra