Így öl a rákvírus

A HTLV-1 vírus a leukémia ritka formáját okozza - méghozzá úgy növeli meg a betegség kialakulásának kockázatát, hogy megváltoztatja a sejten belüli DNS-hurkokat. De mik azok a DNS-hurkok, és kell-e aggódnunk az állapotuk miatt?

Az embereknek szokásuk nyugtalankodni a szívük , a gyomruk vagy az idegrendszerük állapota miatt. De a DNS-hurkainak épsége miatt senkinek sem fáj a feje, hiszen nem érzékeli őket, sőt általában nem is tud róluk. Pedig igen veszélyes, ha a hurkok egészsége megbomlik. Egy ősi vírus halálos fenyegetése mutatta meg igen személetesen, hogy miért.

HTLV-1
Minden sejtünkben 2 méternyi DNS-szál található. A vírus több tízezer helyen képes károsítani

A DNS hurokképző mechanizmusai azoknak a hálózatoknak a részét képezik, amelyek a DNS teljes anyagcseréjét szabályozzák, beleértve a transzkripciót (az egyes DNS-szakaszok másolását), a replikációt (az eredetivel azonos dezoxiribonukleinsav-molekula létrehozását) és a rekombinációt (a meglévő tulajdonságokat kialakító örökítő tényezők újrarendeződését és ezzel új génkombinációk kialakítását). Az eLife folyóiratban megjelent kutatás azt mutatja, hogy a humán T-sejtes leukémiavírus (HTLV-1) genomunk több különböző pontján hat, és tönkreteszi a több tízezer gén szabályozását. A londoni Imperial College és az Európai Bioinformatikai Intézet (EMBL-EBI) kutatói szerint az eredmények azt mutatják, hogy a HTLV-1 megváltoztatja az emberi DNS-hajlítás mintáját a fertőzött sejtekben, és szerintük a génfunkciók ebből eredő zavarai növelik meg a leukémia kockázatát.

Megzavarja a DNS működését

A szakértők úgy becsülik - írja a Science Daily, hogy a HTLV-1 több mint 10 millió embert fertőzött már meg a világon. A vírust védekezés nélküli szex, vérátömlesztés és anyatej révén is át lehet adni. Az emberek évtizedeken keresztül hordozhatják a vírust tünetek nélkül, és 90 százalékuknak fogalma sincs róla, hogy milyen veszélyes kórokozó lappang a szervezetében. Pedig a becslések szerint a fertőzöttek mintegy 5-10 százalékánál a tünetmentesség agresszív leukémiába vagy progresszív bénulással járó betegségbe fordul. A legfrissebb tanulmányban a kutatók azt vizsgálták meg, hogy a HTLV-1 hogyan lép kölcsönhatásba az emberi DNS-sel a fertőzéskor. Különösen az érdekelte őket, hogyan célozzák meg a szervezet védekezésében kulcsszerepet játszó speciális fehérvérsejteket, a T-sejteket.

Minden egyes emberi sejtben körülbelül kétméternyi DNS-szál található, amely a sejtmagba van csomagolva. Annak érdekében, hogy elférjenek, a csavart szálak szorosan feltekerődnek és fehérjékkel veszik körbe magukat. Ezt a szorosan becsomagolt "spagettit" nevezik kromatinnak .

Hurkok és betegségek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kromatin nem véletlenszerűen szerveződik, hanem több ezer hurokba van hajtogatva, amelyek kikandikálnak a fő szálból. Ezek a hurkok bizonyos DNS-régiókat tesznek elérhetővé a sejtmechanizmusok számára, melyek leolvassák és lemásolják a DNS-t, azaz így sokkal könnyebben olvasható és átírható a DNS egy-egy darabja. A legújabb kutatások azt mutatták, hogy a meglévő hurkok megzavarása vagy az új hurok létrehozása megváltoztatja a génexpresszió szabályozását, ami számos betegséghez kapcsolódik.

A kutatócsoport izolálta a HTLV-1-el fertőzött betegek T-sejtjeit , és elemezte, hogy a DNS mely régiói módosultak. Megállapították, hogy a vírus a CTCF nevű fehérjéhez kötődik, amely a legfontosabb fehérje, amely az emberi genomban normális hurkot képez. Következésképpen a vírus megváltoztatja a hurok szerkezetét és a benne lévő gének aktivitását.

A deltaretrovírusként ismert humán t-sejtes leukémiavírus (HTLV-1), amely már milliókat fertőzött meg világszerte, leukémiát okozhat. A tudósok régóta tudják, hogy a deltaretrovírusok ősidők óta fertőzik az emberiséget. Ám mivel ezeknek a vírusoknak nem volt nyoma a kövületekben, eredetük mélyebb gyökere egészen idáig rejtély maradt. Nemrégiben azonban a nyomára akadtak. Részletek!

Charles Bangham professzor, az Imperial College immunológiai osztályának vezetője, a tanulmány vezető szerzője így foglalta össze a megállapításaikat: "A genomban található specifikus helyekhez kötődés révén a retrovírusok, mint például a HTLV-1, megváltoztathatják a kromatinhurkokat és megzavarhatják számos fontos gén szabályozását, ami rendellenességekhez és betegségekhez, például a HTLV-1-hez társuló leukémiához vezethet."

Új betekintés

Mivel az emberi genomban igen nagy számban találhatók szétszórva CTCF-helyek, a vírusok, például a HTLV-1 képesek több tízezer génben kárt tenni. A mostani felfedezések új betekintést engednek abba, hogy a HTLV-1-es vírusok hogyan módosíthatják az emberi genom szerkezetét oly módon, hogy súlyos betegségek, például rák kialakulásához vezessen. Ewan Birney, az Európai Bioinformatikai Intézet (EMBL-EBI) igazgatója, a cikk társszerzője hozzátette: "A komplex genomikai adatok elemzésével új vizsgálati lehetőséghez jutottak, hogy feltárják a humán T-sejt leukémiavírus működését, ami segíthet megérteni, hogy miért fejlődnek ki egyes betegeknél pusztító tünetek, miközben mások tünetmentesek maradnak."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.