A brit egészségügyi minisztérium és a belügyi tárca csütörtök esti tájékoztatása szerint az ukrajnai orosz invázió elől menekülők azonnali hatállyal, térítésmentesen részesülhetnek kórházi, körzeti orvosi és sürgősségi ellátásban, mindemellett ingyen beadathatják maguknak a koronavírus elleni oltást és egészségügyi szűrővizsgálatokra is jelentkezhetnek.
A brit kormány külön törvénytervezetet is benyújtott annak jogszabályi garantálására, hogy az ukrajnai menekültek, akik törvényesen érkeztek Nagy-Britanniába, ugyanolyan feltételekkel vehessék igénybe az NHS szolgáltatásait, mint bármely más, nagy-britanniai lakos. Az intézkedés egyelőre hat hónapig érvényes, utána felülvizsgálják.
A gyermekekre is figyelnek
A brit kormány daganatos betegségben szenvedő ukrajnai gyerekek nagy-britanniai kezelését is lehetővé tette: eddig 21, Ukrajnából evakuált gyermek onkológiai kezelése kezdődött meg angliai NHS-kórházakban.
A brit belügyminisztérium közlése szerint eddig több mint 150 ezer nagy-britanniai lakos iratkozott fel a kormány által meghirdetett Homes for Ukraine elnevezésű kormányzati kezdeményezésre, jelezve, hogy készek befogadni ukrajnai menekülteket. A programhoz csatlakozók saját otthonukban vagy más lakóingatlanukban lakbér nélküli lakhatást biztosíthatnak az általuk kiválasztott és megnevezett menekülteknek - egyéneknek vagy családoknak - legalább hat hónapig terjedő időszakra. A brit kormány az ukrajnai menekülteket befogadó brit családoknak havonta 350 font támogatást folyósít.
Elkeserítő állapotokról számol be a belga gyermekjogi biztos
Mindeközben Belgium is igyekszik befogadni az országba érkező ukrán menekülteket, de ahogy arról a The Brussels Times című hírportál ír, a belga gyermekjogi biztos szerint egyelőre katasztrofálisak az ukrajnai háború elől menekülő családok és gyermekek befogadási körülményei Belgiumban.
Bernard De Vos, a Vallónia-Brüsszeli Föderáció parlamentjében elmondott szerdai beszédében kifejtette: a menekültek kénytelenek a hidegben, mosdókat nélkülözve várakozni az elszállásolásra, "ennél rosszabb körülményeket az ukrán határon sem tapasztaltam a múlt héten". De Vos szerint a migrációs hullám kaotikus kezelése miatt a menekülteket kizsákmányolás veszélyezteti Belgiumban. Aggodalmát fejezte ki továbbá a Belgiumba kerülő gyermekek iskoláztatásának megoldatlansága miatt is. Mint mondta, az oktatási szektor már így is túlterhelt, 20 fős osztályok vannak, miközben 8-10 fős osztályokban kellene a gyerekekkel foglalkozni. Belgiumban eddig mintegy 11 ezer ukrán menekültet regisztráltak a hatóságok.