A kézilabda-Európa-bajnokság közvetítéseiben láthattuk, hogy a húszezres közönség akkora zajt csapott, amelyben az egymás mellett lévő emberek sem hallották egymás szavát. Az időkéréseknél a játékosok mégis felfogták az edzők utasításait, amit igazol, hogy többnyire sikeresen végre is hajtották azokat. Ez úgy lehetséges, hogy az agyunk képes a figyelmünket egyetlen beszélőre összpontosítani. Eddig nem volt egészen világos, ezt hogyan teszi.
Edmund Lalor, a Rochesteri Egyetem Orvosi Központjának docense laboratóriumában nemrégiben új nyomra bukkant azzal kapcsolatban, hogy az agy hogyan képes kibontani a hangzavarból az információt, és hogyan tudunk a tömeg hangjától elvonatkoztatva egyetlen beszélőre figyelni.
Mi történik az agyban?
Az agy valójában egy extra lépést tesz, hogy megértse a beszélőtől érkező szavakat. "Eredményeink arra utalnak, hogy mind a figyelt történet, mind a nem figyelt vagy figyelmen kívül hagyott történet akusztikáját hasonló módon dolgozzuk fel. De egyértelmű különbséget találtuk abban, hogy mi történt ezután az agyban" - mondta Lalor a tudományos kutatásokkal foglalkozó TechnologyNetworks portál szerint.
A The Journal of Neuroscience című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban a résztvevők egyszerre két történetet hallgattak, de arra kérték őket, hogy figyelmüket csak az egyikre összpontosítsák.
Nem minden hangot konvertálunk
Az agyhullámok EEG-s rögzítése segítségével a kutatók megállapították, hogy a történet, amelyre a résztvevőknek figyelniük kellett, fonémáknak nevezett nyelvi egységekké alakult át. Ezek olyan hangegységek, amelyekkel meg lehet különböztetni az egyik szót a másiktól. A másik történetnél ez nem következett be.
"Ez az átalakítás az első lépés a figyelemmel kísért történet megértéséhez. A hangokat úgy kell felismernünk, mint amelyek meghatározott nyelvi kategóriáknak, például fonémáknak és szótagoknak felelnek meg. Így tudjuk végül meghatározni, hogy milyen szavakat hallunk - még akkor is, ha azok másképp hangzanak - például különböző akcentussal vagy eltérő hangmagassággal beszélő emberek szájából" - tette hozzá a szakértő.