Kiszámoltuk: ennyibe kerül a megfázás

A megfázásnak négy szakasza van. Lappangás (2-3 nap), kezdeti tünetek (1-3 nap), későbbi tünetek (3-7 nap) és szövődmények (3-4 nap). Azaz a betegség 9-17 nap alatt zajlik le. De mennyi pénzbe kerül? Kiszámoltuk.

A betegségek miatti kiadásokat és veszteségeket több tételből tehetjük össze, amelyek egy része anyagi, más része erkölcsi, érzelmi vagy élvezeti kár. Utóbbiak csak komoly vizsgálódással számszerűsíthetőek egy közösségen belül, de saját esetén mindenki meg tudja ítélni, hogy a veszteség mekkora, ha nem jut el kedvenc zenekara koncertjére, lecsúszik egy állásról, mert alulteljesít egy interjún, vagy elszáll egy kapcsolat esélye, mert nem tud szépen mosolyogni arra, akire pedig éppen akkor nagyon kellene. De erre is visszatérünk még. Előtte nézzük a keményebb adatokat!

tüsszögés
Megfázáskor nem a papír zsebkendő a legdrágább tétel

A lappangás időszakában még nincsenek tünetek, de érzékeljük, hogy környezetünkben már vannak, akik megfáztak, hiszen fújják az orrukat, prüszkölnek, köhögnek. Ez beindítja a megelőző reakciókat: nekiállunk felkészülni a megfázásos szezonra . Papírzsebkendőt veszünk, teát és mézet vásárolunk, több gyümölcsöt fogyasztunk, vitaminokat szedünk. Sőt az óvatosabbak maszkokkal is felszerelkeznek. Azaz a lappangás idején is jó eséllyel specifikusan növeljük a fogyasztásunkat.

A leggondosabb óvintézkedések ellenére is megtörténhet, hogy megfertőződhetünk , mert például a tömegközlekedésben vagy a munkahelyen (azaz ahol sok emberrel viszonylag kis helyre vagyunk összezárva, és nem megoldott a jó szellőzés) akkor is elkaphatunk valamit, ha megfelelően vagyunk felöltözve, és maszkkal az orrunkon, kesztyűben dolgozunk. Ilyenkor már megjelennek a jól ismert kezdeti tünetek: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, torokfájás, rekedtség, hőemelkedés vagy láz, fáradékonyság. A tünetek erősségétől függően igyekszünk lábon kihordani a betegséget, vagy úgy is dönthetünk, hogy inkább ágyba bújunk, és kikúráljuk magunkat, hogy gyorsabban túljussunk a bajon.

Vannak, akik bíznak saját immunrendszerükben , és hallani sem akarnak sem gyógyszerekről, sem másfajta kúráról, de a többség különféle módszerekkel felveszi a harcot a kórokozók ellen. Például kalapkúrához folyamodik vagy bedob egy-két felest, esetleg mézes citromos teát fogyaszt. Ha pedig nem javul a helyzet, akkor jöhet az orrcsepp, a lázcsillapító, a szopogatós tabletta. És persze rengeteg papír zsebkendő, illetve olykor a kisebesedő orra hidratáló krém is szükséges.

Az ősz, a tél a megfázás időszaka, de évente bármikor megtámadhatnak minket a felső légutakat fertőző vírusok. Nem kell viszont rögtön gyógyszerekért nyúlni, a legtöbb panaszt otthon, házi patikánk kínálatával is kezelhetjük. Részletek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Valószínűleg mindenki tapasztalta a megfázásos betegségek során, hogy az orrváladék kezdeti híg állapota megváltozik, besűrűsödik, és színe is zöldesre vagy barnásra változik. Ez az immunrendszer működésének következménye, egyben a betegség későbbi szakaszának jellegzetessége. Mivel a viszkózus váladék könnyen letapad a légutakban, köhögési inger alakul ki. A szervezet igyekszik megszabadulni a nyáktól és a benne foglyul ejtett kórokozóktól, a köhögés így tartós marad mindaddig, amíg a lerakódás fel nem szakad. Erre a helyzetre kétféleképpen reagálhatunk. Vagy köhögésellenes szereket szedünk, vagy - és nyilván ezzel járunk jobban - a váladékot oldó köptetőket és kombinált hatású (a nyákot oldó, de a fertőzést és a gyulladást is mérsékelő), forró italokat fogyasztunk.

megfázás
A megfázás lefolyása

Van, hogy minden erőfeszítésünk ellenére sem tudunk megszabadulni a nyavalyától, amely felhúzódik például az arcüregbe vagy a homloküregbe, esetleg tüdőgyulladás veszélyével fenyeget. Ilyenkor már feltétlenül orvoshoz kell fordulni, aki lehet, hogy ágynyugalmat és a helyzettől függően (a bakteriális felülfertőződés elkerülésére vagy leküzdésére) talán antibiotikumot is elő fog írni. A szélsőséges szövődményekkel ezúttal nem foglalkozunk, hiszen az átlagos lefolyású betegség költségeit keressük.

Vegyük tehát számba, hogy mibe is kerül nekünk mindaz, ha meghűlünk, és a betegség két hétre megváltozott állapotba helyez bennünket. Az áraknál átlagos vagy az átlagnál kissé olcsóbb termékeket vettünk figyelembe.

Közvetlen kiadások

Vitaminok, immunerősítő szerek: 3000 forint

Tea: 500 forint

Méz: 1000 forint

Papír zsebkendő: 250 forint

Fájdalomcsillapító, lázcsillapító: 3000 forint

Orrcsepp: 1000 forint

Szopogató tabletta: 1400 forint

Forró ital: 1300 forint

Köptető: 1300 forint

Telefonálás, közlekedés: 2000 forint

Extra kiadások

Infralámpa: 2200 forint

Magánorvos: 16000 forint

Nem közvetlen kiadások

Családtagok megfertőzése és egyéb családi hatások: további költségek megjelenése az itt felsorolt okok miatt, továbbá a családtagok ápolásra vagy másfajta tehervállalásra kényszerítése.

Munkahelyi hiányzás: különösen a teljesítményorientált munkakörökben jelentős veszteséget okoz a távollét.

Meghűléssel kapcsolatos beszerzésekre fordított idő: elveszi az időt más tevékenységektől. Hátramaradt munkahelyi feladatok miatt kelektező, később kifizetetlen túlmunka: tapasztalati tény, hogy ha felborul a munka üteme, akkor a visszatérés a megszokott kerékvágásba csak extra erőfeszítésekkel megy.

Helyettesítő költség: vannak tevékenységek (például a házi- vagy házkörüli munka, néhány komoly hobbi stb.), amelyek elmaradása később csak extra erőfeszítéssel pótolható.

Társadalmi veszteségek: az elmaradó baráti találkozók, szórakozás, tanulás, sportolás különféle módon okoznak veszteséget, de biztosan rontják a regeneráció, a kikapcsolódás, a feltöltődés esélyét, és növelik a stresszt. A betegségre ez akkor is igaz, ha otthon kell miatta maradni, mert a fertőzés miatti kellemetlenségek emelik a fizikai és lelki stressz szintjét.

Összességében a megfázás nagyon sokba kerül. Ha a pontosan nem számszerűsíthető tételeket nem is összegezzük (amelyek különben igen tetemesek lehetnek), akkor is az átlagos árakat figyelembe véve a betegség két hete alatt legalább 15 ezer forint extra kiadás jelenik meg. És akkor még nem is számoltuk a kalapkúra költségeit (fél liter brandy 2500 forint) vagy a két felest (800 forint).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.