Koronavírus: ez a két vakcina hatékony az indiai variáns ellen is

A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája is hatékony az indiai dupla mutáns ellen - derül ki egy brit tanulmányból. De csak abban az esetben, ha az oltottak mindkét részoltást megkapják.

A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca oltóanyaga is magas szintű immunvédelmet biztosít a világszerte gyorsan terjedő indiai vírusváltozat okozta tüneti megbetegedés ellen, csakúgy, mint a brit változat esetében - erről számolt be a bbc.com.

koronavírus indiai variáns
Az egész világon gyorsan terjed a koronavírus indiai variánsa. Fotó: Getty Images

Az angliai népegészségügyi szolgálat, a Public Health England (PHE) friss tanulmánya szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina hatékonysága 88 százalékos az indiai kettős mutánssal szemben. (Míg a B.1.1.7-es, brit változat esetében 93 százalékos hatékonysággal akadályozza meg a tünetetekkel járó megbetegedést.) Az AstraZeneca oltóanyagát vizsgálva 60 százalékos hatékonyságot tapasztaltak az indiai variáns ellen. (Ami 66 százalék körül alakul a brit változat esetében.)

Egy dózis nem elég

A PHE munkatársai ugyanakkor hangsúlyozták: ezeket az eredményeket a második dózis beadása után két héttel kapták. Vagyis mindkét, vizsgált vakcinából két részoltás szükséges - és a második után két hétnek kell eltelnie - a maximális immunvédelem kialakulásához. Az első részoltás csak minimálisan véd az indiai változat okozta tünetekkel járó megbetegedés ellen: 3 hét elteltével a Pfizer-BioNTech-, és az AstraZeneca-vakcina is csak 33 százalékos hatékonyságúnak bizonyult. (Összehasonlításképpen: a brit változat ellen mindkét oltóanyag első dózisa 50 százalékos hatékonyságú.)

Biztonságos és igen hatásos, ha az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának egy adagja után másodszorra a Pfizer/BioNTech oltását adják be az embereknek - állapította meg egy spanyol kutatás. Részletek!

A PHE szerint az oltások hatékonyságának különbsége azzal magyarázható, hogy az AstraZeneca-vakcinát később kezdték használni az Egyesült Királyságban mint a Pfizert, ezért összességében kevesebb adat áll rendelkezésre róla. Emellett előbbinél hosszabb ideig tart a maximális hatékonyság elérése, mióta a két dózis beadása között eltelt időt a gyártó ajánlása alapján - a legtöbb országban - 4 hétről 12 hétre tolták ki.

A vizsgálat - amelyet április 5. és május 16. között végeztek - 12 675 genomszekvenálással beazonosított eseten alapult, és ezek között mindössze 1054-ért felelt az indiai változat, az úgynevezett B.1.617.2. A tanulmány szerzői az összes korcsoport adatait megvizsgálták, de csak két oltásra vonatkozóan, mert a Moderna oltóanyagát csak április eleje óta használják az Egyesült Királyságban, és egyelőre kevés adat van róla.

Egyre több megbetegedést okoz az indiai mutáns

Az indiai variáns gyorsan terjed : május közepén már Nagy-Britannia 23 városában ez volt a domináns változat. Az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatása szerint május közepén már a világ több mint 40 országában kimutatták a B.1.617.2 vírustörzset.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +15 °C

Az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből egyre többfelé várható zápor, zivatar. Délnyugat felől zivatarrendszer is érkezik, amely gyengülve halad északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti, keleti szél. Késő estére 16, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra