Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a napokban felhívta rá a figyelmet, hogy komoly káosz lehet abból, ha az emberek elkezdik saját belátásuk szerint "variálni" a koronavírus elleni vakcinákat, vagyis ők döntik el, hogy a korábban beadott oltás után milyet szeretnének legközelebb - írja a The Guardian. A szervezet vezető tudósa, Soumya Swaminathan közölte, hogy a jelenleg oltásra használt vakcinák kombinálási lehetőségeit nem a magánszemélyekre, hanem a közegészségügyi hatóságokra kell bízni.
A tudos egy online tájékoztatón elmondta, hogy veszélyes tendenciának tartja, ha az állampolgárok döntik el, ki mikor kapja meg a második, harmadik vagy negyedik dózist. Swaminathan később egy tweetben pontosította szavait, és úgy fogalmazott, hogy az embereknek "nem lenne szabad" maguknak dönteniük erről. Azt is hozzátette, hogy a koronavírus elleni vakcinák keverési lehetőségeit értékelő adatokra - amelyek a biztonságosságot és a hatékonyságot is vizsgálják - még várni kell.
Amikor az első és a második dózis különböző
Egyes preprint tanulmányok bíztató eredményekre jutottak a különféle típusú vakcinák keverését illetően, de szakértők szerint további vizsgálatokra van szükség ezek alátámasztására. Az oltóanyagok keverése egyébként egyes országokban - jellemzően ott, ahol egy adott vakcinából nem áll rendelkezésre elegendő mennyiség - reális lehetőség. A WHO vakcinákkal foglalkozó stratégiai szakértői csoportja például júniusban közölte, hogy ahol nincs lehetőség egy második vektoralapú AstraZeneca-dózis beadására, mert kevés van belőle, vagy éppen hiánycikk, második részoltásként szóba jöhet a Pfizer-BioNTech mRNS-alapú oltóanyaga is.
Már élesben tesztelik a lehetőségeket
Az Oxfordi Egyetem vezetésével az Egyesült Királyságban jelenleg is folyik az a nagyszabású humán klinikai vizsgálat, amely az AstraZeneca és a Pfizer-vakcina keverésének lehetőségét vizsgálja, és amelyet nemrégiben kiterjesztettek a Moderna és a Novavax oltóanyagára is. A WHO egyébként azután közölte az álláspontját, hogy Vietnám bejelentette, az AstraZenecával már beoltottak számára a Pfizer-BioNTech -vakcinát kínálják második adagként. Vietnámban ugyanis csak mostanában vette kezdetét a tömeges oltási kampány: a 96 millió lakosú országban eddig kevesebb mint 300 ezer ember kapott két részoltást. Eddig az AstraZenecával zajlott az immunizálás, de múlt héten beérkezett 97 ezer adag Pfizer, amit azonnal fel is használtak azok beoltására, akik 8-12 héttel korábban már megkapták az első AstraZeneca-dózist.
Akik már keverik az oltóanyagokat
Több ország, köztük Kanada, Spanyolország és Dél-Korea már engedélyezte az ilyen dóziskeverést, méghozzá a brit-svéd vakcinánával oltottaknál lehetséges mellékhatásként jelentkező vérrögképződési rendellenességek miatt. Egy spanyol tanulmány szerint a Pfizer-AstraZeneca kombináció az előzetes eredmények szerint rendkívül biztonságos és hatékony.