Már génjeinkből is gyorsan kimutatható a COVID-19

Egy új tanulmányban a kutatók új megközelítésen alapuló tesztelést dolgoztak ki, amely kimutatja az immungén expressziójának különféle mintázatait a koronavírus-fertőzötteknél. Ez a fajta teszt alkalmas a standard teszteknél vétett lehetséges hibák ellenőrzésére.

A COVID-19-ben szenvedő betegeknél rögzített génexpressziós minták egyértelműen azt mutatják, hogy más légzőszervi vírusokkal ellentétben a SARS-CoV-2 elnyomhatja az immunreakciókat a fertőzés korai szakaszában, szavatolva a vírus terjedését, mielőtt a betegeknél tünetek jelentkeznének. A kutatást, amelyről a Nature Communications folyóiratban számoltak be a tudósok, a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) és a Chan Zuckerberg Biohub (CZ Biohub) csapata végezte.

COVID-teszt
A genetikai COVID-19-tesztek az eddig alkalmazott módszerekkel is elvégezhetők. Fotó: Getty Images

A légzőszervi fertőzésekre adott immunválasz nagyban felelős az olyan tünetekért, mint a láz, az orrdugulás és a köhögés, amelyek tipikusan arra ösztönözhetnek valakit, hogy izolálódjon és teszteltesse magát. Mivel a koronavírus-fertőzésben szenvedők a betegség lefolyásának korai szakaszában a legfertőzőbbek, az első szakaszban elnyomott immunválasz valószínűbbé teszi, hogy még azelőtt megfertőznek másokat, mielőtt rájönnének, hogy betegek - írja a Knowridge tudományos portál.

A gének pontosan elárulják a COVID-19-et

Bár az új tesztelési megközelítés teljesen más molekulákat elemez - amelyek elsősorban a fertőzött személytől, nem pedig az embert megfertőző vírustól származnak -, a vizsgálathoz az eddig is használt PCR-technológiát lehet alkalmazni.

"Anélkül, hogy magát a vírust is fel kellene fedezni, ezekkel a tesztekkel, amelyek az immunrendszerrel kapcsolatos gének expressziójának változásait mérik, meghatározható, hogy megfertőződött-e valaki a SARS-CoV-2-vel, vagy sem" - mondta az egyetem hírportáljának Chaz Langelier , a UCSF kutatóorvosa.

Az eljárás alkalmazható önálló tesztként, vagy akár a vírus kimutatására használt standard PCR-vizsgálatok tesztpaneljeibe is beilleszthető. A kutatók szerint a technológiák kombinálása csökkentheti a hamis negatív vagy hamis pozitív eredmények esélyét. "A hamis pozitív eredmények egyre nagyobb kihívássá válnak, amikor olyan populáció rutinvizsgálata történik, amelyben viszonylag kevés a beteg, és sok a tünet nélküli fertőzött. Még néhány gén hozzáadása a jelenleg használt vírusdetektáló tesztekhez is nagyban javíthatja a pontosságot" - szögezte le Langelier.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az UCSF tudósai az új teszt három változatát is elkészítették: az egyik három kulcsgén aktivitásának kiolvasásán, a második 10 gén kiolvasásán, a harmadik pedig 27 gén vizsgálatán alapul. A tesztek klinikailag igazolt esetekben más vizsgálatoktól függetlenül kimutatták a COVID-19 fertőzést, méghozzá a figyelembe vett gének számának növekedésétől függően emelkedő érzékenységgel.

A betegség elején ezért nem szabad elnyomni az immunrendszert

Ma már jól ismert, hogy a COVID-19-ben szenvedő betegek egy részénél, miután a vírus lefelé haladt a légzőszervrendszerben, és megfertőzte a tüdőben lévő sejteket, az immunrendszer végül túl agresszív reakciót indított el, károsítva a beteg saját szöveteit. Az intenzív kezelés célja ennek a gyakran halálos immunreakciónak az ellensúlyozása, de ez nem jelenti azt, hogy a korai immunszuppresszív kezelés jobb eredményeket hozna.

A tudósok még mindig nem tudják pontosan, hogy a SARS-CoV-2-vel való megfertőződés után - a tünetek esetleges megjelenése előtt - mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a vírus kimutatására alkalmas PCR-teszt pozitív legyen. Egyre több példa bizonyítja, hogy hiába produkál valaki negatív tesztet, előfordulhat, hogy már megfertőződött és ezért fertőz is. Az is előfordulhat - ha a koronavírus a szervezetben hirtelen exponenciálisan megsokszorozódik -, hogy valakinek reggel még negatív a tesztje és nem fertőz, ám délután a teszt már kimutatja a koronavírus jelenlétét, és a beteg már másoknak is képes továbbadni a vírust. Részletek!

Az új eredmények azt mutatják, hogy az immunrendszert a koronavírus-fertőzés korai szakaszában elnyomó kezelések valószínűleg nem lesznek előnyösek a beteg számára. Méghozzá azért, mert a veleszületett immunválaszt a vírus maga is elnyomja, hogy lopakodva fertőzhessen. A szervezet védekezését elnyomó szteroid-dexametazon a súlyos betegségben szenvedő betegek javát szolgálja, de az enyhe lefolyású betegségben szenvedők esetében a kezelés rosszabb állapotot eredményezhet, hiszen gyakorlatilag a vírusnak segít.

A mostani kutatás nagy eredménye, hogy az orvosok felismerték: az immunrendszert érintő génaktiválódási minták megváltoztatása segíthet megjósolni, hogy kik kerülnek legvalószínűbben súlyos állapotba a SARS-CoV-2 -fertőzést követően. A kutatás új kezelési célok és új terápiás stratégiák azonosításához is vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.