Nehéz megbecsülni, hogy hány embert érinthet a demencia, de ez egy igen gyakori idegrendszeri megbetegedés. Ha a népszámlálási adatokból és trendekből indulunk ki, akkor jelenleg 2 millió ember tartozik a 65 éves vagy annál idősebb korosztályba, s az idő előrehaladtával a népességen belüli arányuk egyre csak nő. Ez azt jelenti, hogy a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének előreszámításai szerint egy emberöltőn belül, azaz 2060-ra már 2,4 millió lesz a számuk, ami elérheti a teljes népesség 30 százalékát. Jelenleg a legveszélyeztetettebb 65+-os korcsoport létszámához mintegy 250 ezer demenciával küzdőt párosíthatunk (persze a családokon keresztül érintettek száma ennél sokkal nagyobb).
A demográfiai változások e számot (ha minden más feltétel változatlan) nem fogják jelentősen megemelni, de a demensek számaránya a lakosságon belül a társadalom elöregedése miatt durván emelkedni fog. A demenciának az a sajátossága is megvan, hogy nincs tekintettel sem földrajzi, sem etnikai határokra, nem érdekli a társadalmi vagy gazdasági státusz, és nem foglalkozik a szociális vagy kulturális körülményekkel. Azaz, ha úgy tetszik igen demokratikusan pusztít.
Van mégis egy tényező, amely képes nagy társadalmi csoportokat képezni, méghozzá az életmód. Az Alzheimer Világjelentés több verziója is kimutatta például, hogy a dohányzás elhagyása erős korrelációban áll a demencia kockázatának mérséklődésével. Kiderült, hogy a korábbi dohányosoknak sem kell nagyobb rizikóval számolniuk, mint a nemdohányzóknak. De azok, akik nem hagytak fel e káros szokással, sokkal magasabb kockázattal találják szemben magukat idősebb korukban.
Ezért aztán nem meglepő az a kutatási eredmény sem, amit a BMJ brit orvosi szaklap tett közzé, miszerint a jó szív- és érrendszeri egészség 50 éves korban csökkenti a demencia kockázatát az élet későbbi szakaszában. A kutatók felhívták a figyelmet, hogy a megállapításaik összhangban vannak a szív- és érrendszeri egészség javításának közegészségügyi céljaival, mert ez elősegíti az agy későbbi egészségét is.
Ami jó a szívnek, az jó az agynak is
Az Amerikai Szívtársaság korábban már kidolgozott egy olyan mutatót, a " Life's Simple 7 "-t a szív-és érrendszeri egészség értékelésére és a betegségek kiszűrésére, amely a demencia megelőzésének potenciális eszközeként is használható. Az "élet egyszerű 7-esét (1. Hagyd abba a dohányzást! 2. Étkezz jobban! 3. Légy aktív! 4. Adj le súlyt! 5. Tartsd karban a vérnyomásod! 6. Kontrolláld a koleszterined! 7. Csökkentsd a vércukrod!) elsődleges megelőzésre tervezték, ahol a cél a rizikótényezők kialakulásának megakadályozása a betegség kockázatának befolyásolása érdekében. Ez négy viselkedési (dohányzás, étrend, fizikai aktivitás, testtömeg-index) és három biológiai (éhgyomri glükóz, vér koleszterin, vérnyomás) értékeket vesz figyelembe. A rossz kategória pontjai 0 és 6 közé esnek, a középérték 7 és 11 között van, az optimális érrendszeri állapot pedig 12-14 pontot mutat.
A bizonyítékok azonban továbbra sem voltak konzisztensek - írja a Medical Xpress . Ennek kiküszöbölésére a Francia Egészségügyi és Orvosi Kutatási Intézet, valamint a londoni University College projektet indított Séverine Sabia epidemológus, népegészségkutató vezetésével. Megvizsgálták a Life Simple 7 szív- és érrendszeri egészség 50 éves korban rögzített pontszáma és a demencia kockázatának összefüggését a következő 25 évben.
Ehhez több mint ötezer-ötezer 50 éves brit férfi és nő adatait gyűjtötték be, amelyeket elemezve a társadalmi, viselkedési és biológiai tényezők hosszú távú egészségre gyakorolt hatására vontak le következtetéseket. A Whitehall II tanulmány résztvevők 50 évesen mentesek voltak a szív- és érrendszeri betegségektől és demenciától. A demencia eseteit 2017-ig kórházi, mentálhigiénés szolgáltatások és halálozási nyilvántartások alapján azonosították. A 7 899 végig megfigyelt résztvevő közül 347-nél regisztráltak demenciát az átlagosan 25 éves követési időszak alatt. A demencia diagnosztizálásakor az átlagéletkor 75 év volt.
Két és félszer kisebb kockázat
A kutatók megállapították, hogy kisebb eséllyel alakul ki demencia, ha a Life Simple 7 szív- és érrendszeri egészségre vonatkozó ajánlásait 50 éves kortól betartják. Ha az elért eredmények szerinti csoportokat hasonlították össze, akkor a rossz kardiovaszkuláris pontszámú csoportban a demencia előfordulási gyakorisága 3,2 volt 1000 főre évente, az átmeneti pontszámot elérteknél 1,8 volt, az optimális pontszámúaknál pedig csak 1,3-at érte el a demencia mutatója.
Ez a tanulmány csak a megfigyelést tűzte ki, azaz nem kutatta a helyzetet eredményező okokat. A kutatók rámutattak a vizsgálataik korlátaira, például az adatok a vizsgálat résztvevőinek saját maguk által elkészített jelentésein alapultak, és az sem volt egyértelmű, hogy nem hiányoznak-e demenciaesetek a betegnyilvántartásokból. Az 50 éves korban elért magasabb szív- és érrendszeri egészségügyi pontszámhoz azonban a 20 évvel később elvégzett az MRI-vizsgálatok nagyobb teljes agy- és szürkeállomány-mennyiséget is társítottak. A demencia kockázatának csökkentése a kardiovaszkuláris pontszám trendjéből is kimutatható volt, azaz, ha a szív- és érrendszeri kockázati tényezőkben 50 éves korban kis javulás mutatkozik, az csökkentheti az idős korban megjelenő demencia kockázatát - állítják a kutatók.
A kutatók azt írták, hogy amennyiben a Life's Simple 7 módszerét 50 éves kortól az emberek követni kezdik, az szinergikusan megváltoztatja a demencia kockázatát. A szív- és érrendszeri kockázati tényezők módosíthatók, és stratégiai szempontból fontos prevenciós célokká tehetők. Azaz a szív-érrendszer egészségének javításának támogatásával olyan közegészségügyi politika folytatható, amely már 50 éves kortól elősegíti a kognitív egészség fenntartását. Mit is jelent ez a gyakorlatban? A Life's Simple 7 pontosan megmondja: Nincs dohányzás , az egészséges étkezés válik mindennapi szokássá, amit le is kell mozogni, így le lehet adni a felesleges kilókat, ezen a módon a vérnyomás is jobban karbantartható, ahogy a koleszterinszint és a vércukorszint is. Aki így jár el, az bízhat benne, hogy az idős kort egészségesen és tiszta fejjel éri meg.