Az ellenzék szerint a tervezett változtatások miatt sokan ki fognak esni az ellátásból. A mélyreható változáshoz biztosan kellene idősotthonokat építeni, fejleszteni, bővíteni, erre viszont most nincs pénz – állítja a 444.hu.
Ahogy öregszik a társadalmunk, egyre élesedik a kérdés: mit kezdjünk a betegségekkel küzdő vagy egyszerűen életkoruk miatt segítségre szoruló idősekkel. Most jóformán a szerencsén, illetve a család anyagi helyzetén és a környékbeli ellátórendszeren múlik, kik tölthetik méltóságban az egyre hosszabbra nyúló öregkori éveket.
Akik odahaza ápolják idős szüleiket, és emiatt nem tudnak teljes munkaidőben dolgozni, mindössze bruttó 43 ezer forintot kapnak az államtól. A házi segítségnyújtás, vagyis amikor az önkormányzat napi pár órában küld ki gondozót, sok településen nehezen elérhető, így a 65 év felettieknek csupán mindössze 7 százaléka tud élni vele.
Több tízezren várnak idősotthoni férőhelyre
Sokan bentlakásos ellátásra szorulnak, de ott sem jobb a helyzet, 2019 végén 30 ezren vártak idősotthoni férőhelyre. Ezekben az intézményekben zömmel fekvőbetegek, gyakran demensek laknak, akik legalább napi négy óra ápolásra szorulnak. Ez sokszor összetett ellátást jelent a sebek kezelésétől a katétercseréig.
A kórházak ápolási osztályain – korábbi nevükön az „elfekvőkön” – is ellátnak hasonló helyzetben levő, nagyrészt 75-80 év feletti időseket. A helyi viszonyoktól függ, kik kerülnek ide, kik a szociális otthonokba, és kik maradnak otthon, többnyire ápolás nélkül.