A szúnyogok élőlények, azaz van egy alapprogramjuk, amely a fajuk fennmaradásának érdekében dolgozik. Szaporodniuk kell, ez pedig bármely fajt nézzük is, igen energiaigényes folyamat. Következésképpen táplálkozásra is szükségük van. De nemcsak energiaforrást kell találniuk, hanem vizet is, mert megfelelő hidratáltság nélkül az élő szervezetek képtelenek a működésre. Egyszóval, éhesek lesznek és szomjasak. De van-e köze ennek ahhoz, hogy mikor csípik meg az embereket?
De még mennyire! Egy új tanulmány megállapította, hogy a nőivarú szúnyogoknak szükségük van a peterakáshoz a vérből beszerzett fehérjére, de a kiszívott vér azért is fontos a számukra, mert lehetővé teszi, hogy hidratáltak maradjanak.
Ha szárazság van, a szúnyogok is szomjaznak
A Cincinnati Egyetem kutatócsapata azt tanulmányozta, hogy milyen gyakran kell ezeknek a rovaroknak vért inniuk száraz körülmények között. Azt remélik az így megszerzett ismeretektől, hogy közelebb visznek a szúnyogok által okozott betegségek hatékony visszaszorításához. Márpedig súlyos betegségekről van szó, amelyek miatt a terjedésükhöz nélkülözhetetlen szúnyogok az emberekre nézve a legveszélyesebb állatnak számítanak mind közül. A malária , a nyugati-nílusi-láz, a sárgaláz, a dengue-láz, a zikaláz és a keleti ló encephalitis külön-külön is igen veszélyes betegség, hát még együtt.
"A nyugat-nílusi vírus leggyorsabban aszályok idején terjed, mert a szúnyogok a vért használhatják az elveszített víz pótlására" - mondta Elise Didion , a tanulmány társszerzője az egyetem sajtóközleményben. Joshua Benoit biológia professzor hozzátette, hogy megállapításaik "jobb modellezést tesznek lehetővé a betegségek kitörésekor. Ha ugyanis szárazság van, akkor a szúnyogok számára könnyebb egy gazdaállat - adott esetben egy ember - megtalálása, mint a korlátozott mennyiségű víz vagy nektár fellelése."
A kiszáradás minden harmadikat megvadította
Benoit szerint a szúnyogok gyakran nem is keresnek véres lakomát, ha bőségesen el tudják magukat látni vízzel. A dehidtratáció jelentősen befolyásolja, hogy normálisan táplálkoznak-e vagy sem. Laboratóriumban úgy találták a kutatók, hogy a kiszáradás a nőivarú szúnyogok 30 százalékánál eredményezte, hogy kiszívható vért kezdett keresni. E dehidratált állapot eléréséhez csak néhány órára van szükség - jegyezte meg a professzor.
Christopher Holmes, a tanulmány társszerzője hozzátette, ha a tudósok tudják, hogy a szúnyogok hogyan reagálnak az aszályra, jobban megjósolhatják majd a betegségek megjelenését . "Ez egy lépés a helyes irányba ahhoz, hogy megértsük, hogyan befolyásolja a környezet a szúnyogokat, amiről jelenleg valójában nem tudunk sokat mondani. Márpedig az éghajlatváltozás miatt növekvő hőmérséklet gyakoribb és hosszabb szárazságokat okozhat olyan területeken, ahol a szúnyogok veszélyeztetik az emberi egészséget" - mondta a kutató.