Orosz vakítófegyver fenyeget

Egy békésebb időszak után a világ mintha ismét a hidegháború irányába tartana. Ez Európában a Nyugat és Oroszország szembenállásában mutatkozik meg leginkább. A feszültség növekedése pedig új fegyvereket szül.

Növekszik a nagyhatalmak szembenállása, így nem meglepő, amiről a svéd Védelmi Kutatóintézet jelentése számolt be legutóbb: Oroszország éppen azt gyakorolja, hogy miként lehet nagyszabású háborúkat indítani és megnyerni. Ehhez pedig modern fegyverek, fegyverrendszerek kellenek, amelyekről a sajtó elég alaposan beszámolt az utóbbi időben. Nem véletlen, hogy Magyarország is egyre több fegyvert vesz, ahogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter budapesti látogatásának egyik témája is ez volt. Néha azonban feltűnnek a tankokról, repülőkről és rakétákról szóló tudósítások között különös technológiák, amelyek nem elpusztítani, hanem az előnyszerzés érdekében kiiktatni akarják az ellenséget.

fregatt
A Gorskov admirális. A Napra lehet nézni, de rá nem - Fotó: Oroszországi Föderáció Védelmi Minisztériuma

Nemrégiben nagy port vert fel az eset, amikor külföldi, elsősorban amerikai diplomaták halláskárosodást szenvedtek Kubában. Később hasonló eset történt Kínában is . Hogy valójában mi állhatott az esetek hátterében, ma sem világos. Egy amerikai jelentés szerint, amely egybevág kubai feltételezésekkel, egy bizonyos kabóca vagy tücsökfajta adhat ki olyan fajta és olyan erejű (akár 95 decibelt is meghaladó) hangokat, amely halláskárosodáshoz vezethet. Ezt azonban hivatalosan nem vette komolyan senki, így még mindig ott lebeg az éterben a titkos csodafegyverről szőtt konteó.

Idegborzoló sasszem

Egy hasonlóan furcsa érzékszervi zavarokat okozó új technológia kipróbálásával kapcsolatban azonban kevesebb titkolózás volt. Ezzel nem diplomatákat, potenciális hírszerzőket vagy másféle ügynököket, ellenállókat tudnak a partvonalon kívülre helyezni, hanem (egyelőre) hadihajókat lehet megvédeni az ellenség tengerészeinek megzavarásával, akik így képtelenek megfelelően harcolni.

A Newsweek hívta fel a figyelmet a RIA Novostyi orosz állami hírügynökség közleményére , amely arról szólt, hogy egy orosz katonai szállító elkezdte ellátni a haditengerészetet a Filin (Sasszem) 5P-42 nevű fegyverrel, amely valójában egy "vizuális optikai interferencia" eszköz. Ezt a támadók elkápráztatására és tevékenységének megzavarására fejlesztették ki. Az első két-két berendezést az orosz flotta legkorszerűbb fregattjai, a nem egészen egy éve szolgálatban lévő, az északi vizeken járőröző Gorskov admirális és Kaszatonov admirális kapta a rendszert gyártó Ruselectornics közleménye szerint. Két további, jelenleg még építés alatt álló hadihajót is várhatóan felszerelnek a készülékkel.

Mint a stroboszkóp a diszkóban

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A RIA Novosztyi azt írja, hogy a Sasszem a stroboszkóphoz hasonlóan sugározza a fényt, ami megakadályozza az ellenséget, hogy tisztán lássa a hajókat. Az eszköz - amelynek hatótávolsága több mint 5000 méter - elnyomhatja az éjjellátó technikákat, a lézeres célzási rendszereket, de akár a tankok elleni rakétákat is, ahogy szintén megakadályozza a célzást a közelharcra készített fegyverekkel.

A felrobbanó fej szindróma elsőként úgy hangzik, mint egy kitalált betegség, pedig nagyon is valóságos, és többeket érint, mint gondolnánk. Az ebben szenvedők elalvás előtt vagy közvetlenül ébredés után rendkívül nagy zajt hallanak, olyat, mintha felrobbant volna valami, vagy tűzijáték lenne a közelben, és a zaj amilyen hirtelen támad, olyan gyorsan véget is ér. Mielőtt a hanghatás jelentkezne, tízből egy alanynál látászavar is fellép hasonlóan ahhoz, amit migrénes roham esetén élnek át sokan, bár itt a tünetek rövidebb ideig tartanak. Részletek!

A tesztelések során az "ellenséges" hajón szolgáló önkéntesek azt tapasztalták, hogy akik megpróbálták eltalálni a Filin által védett célokat (például mesterlövész-puskával, géppisztollyal vagy más támadófegyverrel) nehézséggel küzdöttek, mert nem látták igazán a célt. A hírügynökség szerint a vizsgálati alanyok 45 százaléka arról számolt be, hogy szédülést , hányingert és dezorientációs érzéseket tapasztalt. További 20 százalék pedig hallucinációktól szenvedett, miközben a szemük előtt mozgó fénygolyó táncolt. A gyártó azt is állította, hogy az eszköz a látóidegek túlterhelésével átmenetileg meg is vakíthatja a támadókat.

Hasonló fegyvereket nem lehet korlátozás nélkül használni. Az 1980-as Genfi egyezménynek például van a Vakító lézerfegyverekről rendelkező protokollja is, amelyet eddig összesen 108 ország írta alá, és 1998-tól érvénybe is lépett. A tilalom azokra a lézerfegyverekre vonatkozik, amelyek permanens vakságot okoznak. Az átmeneti vakságot okozó fegyverek ellenben legálisak maradtak. Mivel a Filin esetében nem említenek lézert, csak fényt, és nem okoz permanes vakságot sem, a fegyverkorlátozási egyezményt nem zavarja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.