"Reggel kilenckor otthon elhunyt az édesapám. Egyből hívtam a 1830-at, mert tudtam, hogy az ügyeletes orvos állítja ki a halotti bizonyítványt, meg állapítja meg a halált "A kettes gombot nyomtam, hogy az ügyeletes orvost, a következőnél a hármast, visszahívást kértem, az se vezetett eredményre, ez olyan négy-öt próbálkozás volt, minden alkalommal percekig tartottam a telefont" - nyilatkozta az RTL Híradónak egy szentendrei nő, akinek édesapja szombaton halt meg. Azt mondta, több mint fél órán át próbálkozott, de nem vették fel.
Végül apja gondosóráján keresztül érte el a diszpécsert, aki mentőt hívott.
Az ügyeletes orvosra azonban így is öt és fél órát várnia kellett.
Az eset nem egyedi: egy tahitótfalui nő a Facebookon osztotta meg, hogy „30 percig hívta a 1830-as számot, de nem vették fel”.
Pest megye február 1-től csatlakozott az új ügyeleti rendszerhez, és a korábbi több mint 50 ügyeletből csak 18 maradt. Emiatt több helyen is tiltakoztak a helyiek, például Tahitótfaluban, Budaörsön és Pomázon.
Keczéry Attila, Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi csoportjának vezetője szerint országszerte eltérő az ügyeletek leterheltsége: van, ahol alig van szükség az ügyeletes orvosokra, máshol viszont sokkal nagyobb forgalomról számolnak be. Van, aki amiatt aggódik, hogy olyan eseteket is el kell látniuk, amikben nincs tapasztalatuk.
A Híradó úgy tudja, Pintér Sándor belügyminiszter még ebben a hónapban tárgyalni fog az érintettekkel arról, hogy az ügyeleti ellátáshoz milyen konkrét tudásra és tapasztalatra van szüksége a háziorvosoknak.