Idén február 7-11. között a Szondatáplálás Hete elnevezésű nemzetközi kezdeményezés keretében a figyelem a szondatáplált betegekre irányul. Ez már csak azért is fontos, mert alapvetően keveset tudunk róla, hogy melyek azok az élethelyzetek, amikor szükségessé válhat a szondatáplálás, kik szorulnak rá és mi történik azokkal, akik kikerülnek a kórházi ápolásból.
Mit jelent a szondatáplálás?
Szondatáplálásra akkor van szükség, amikor a beteg - pillanatnyi állapota vagy valamilyen betegség miatt - szájon keresztül nem képes annyi ételt magához venni, hogy a szervezete megfelelő mennyiségű energiához, tápanyaghoz és folyadékhoz jusson. Az orvos ilyen esetben egy vékony, puha csövet - szondát - vezet a beteg gyomrába vagy a vékonybelébe, ami lehetővé teszi, hogy ezen keresztül folyékony állagú táplálékhoz jusson.
A szondatáplálás - vagyis táplálásterápia - nem jelent egyet a kórházban töltött hónapokkal. Rengeteg beteg él teljes életet éppen a szondatáplálásnak köszönhetően. "Az otthoni kényelem és a család közelsége nagyban hozzájárulhat a teljes rehabilitációhoz , gyógyuláshoz. A betegek otthonában elvégzett szondatáplálás csökkenti a kórházak leterheltségét, lerövidíti a kórházban töltött napok számát, csökkenti a kórházi szövődményeket és költségeket" - összegezte a módszer előnyeit Sahin Péter, belgyógyász-gasztroenterológus, a Magyar Mesterséges Táplálási Társaság (MMTT) elnöke.
Kik szorulhatnak rá?
Számos olyan betegség vagy élethelyzet adódhat, amikor valaki életkortól függetlenül rövidebb-hosszabb ideig szondatáplálásra szorul. Például egy születési rendellenességgel világra jött kisgyermek, egy súlyos lefolyású koronavírus-fertőzésből felépülő felnőtt vagy egy rákos betegségben szenvedő időskorú. Számukra a táplálásterápia egyaránt létfontosságú lehet. Szakemberek szerint ugyanis az időben megkezdett klinikai táplálás jelentősen javíthatja az orvosi kezelések hatékonyságát, lerövidítheti a lábadozás időszakát és felgyorsíthatja a gyógyulást. A klinikai táplálás az esetek nagy részében ugyanakkor nem korlátozódik az intézeti ellátás időszakára.
Optimális esetben a szondatáplálás már a kórházi kezelés vagy a tervezett műtét előtt megkezdődik, később pedig folytatódik a rehabilitáció időszakában és a beteg otthonában is. Mivel a szakszerűtlen kivitelezés akár komoly szövődményekkel is járhat, a beteget ellátó családtagoknak érdemes a hazatérés előtt segítséget kérniük - például az egyetlen hazai szondatáplálásra szakosodott szervezettől. "Tavaly közel 1600 táplálási problémával küzdő emberen és családjukon tudtunk segíteni" - ismertette Koczó Anita, a több mint 20 éves múlttal és szakmai tapasztalattal bíró Nutricia Otthonápoló Szolgálat vezetője. Az általuk nyújtott táplálásterápiára specializálódott ellátás térítésmentes minden szondatáplált gyermek és felnőtt számára.