A Newcastle University kutatásai szerint 2035-re meg fog duplázódni azoknak a száma, akik legalább négy különböző betegségben szenvednek - írja a The Guardian . Ez pedig hatalmas terhet ró a társadalombiztosítási rendszerre. Az olyan betegségek ugyanis, mint a rák, a diabétesz, a demencia és a depresszió egyre gyakoribbá válnak csak azáltal, hogy a lakosság 65 évnél idősebb része egyre nagyobb lesz, e kórok pedig tipikusan ebben a korosztályban jelennek meg igazán. Ráadásul minden harmadik ember, akinél az említett négy betegség valamelyikét diagnosztizálták valamilyen egyéb kognitív károsodással is küzd. A kutatók végül is azt jósolják, hogy a következő 20 évben megsokszorozódhat azoknak az embereknek a száma, akik egyszerre több súlyos betegséggel is küzdenek.
Az előrejelzések szerint a nyugdíjaskorúak között 2035-ig a rákos megbetegedések száma 179,4 százalékos, a cukorbetegeké 118 százalékos növekedést fog mutatni, ahogy az ízületi gyulladásos eseteknél is nagy ugrás lesz tapasztalható. A 85 év feletti populációban pedig a demenciától és a depressziótól függetlenül abszolút számokban mérve több mint kétszerese lesz a megbetegedések száma 2015-höz viszonyítva.
A tendencia azt jelenti, hogy akik négy vagy több betegségben szenvednek a plusz élettartamuk kétharmadában, 2035-re a férfiak esetében 3,6, a nők körében 2,9 extra életévre számíthatnak a kutatók becslése szerint. Az eredmények előrejelzik azokat a hatalmas pótlólagos terheket, amelyek a társadalombiztosításra fognak nehezedni.
Többszörös megbetegedés, hatalmas költség
A többszörös megbetegedés növeli a kórházi kezelések és a hosszabb ott tartózkodás valószínűségét, valamint a kórházba való ismételt visszatérés magasabb kockázatát, e tényezők pedig nagyobb finanszírozási igényt vetítenek előre, ami tovább ronthatja a TB egyensúlyát. A brit egészségügyi miniszter, Jeremy Hunt szerint a négy vagy több orvosi problémával küzdő emberek számának növekedése nagyrészt az elkövetkező évek várt, éles emelkedéséből fog származni, és olyan embereket érint majd főleg, akik megérik a 85 éves kort.
De a kutatás egy még nagyobb aggodalomra okot adó csoportot is azonosított. Azok a jövőbeli idősek, akik 65 és 74 éves koruk közé érkeznek 2035-ig, még nagyobb valószínűséggel szenvednek majd két-három súlyos betegségben, mint a múltban tapasztalható volt. Ezt az elhízás és a fizikai inaktivitás hiánya okozza, amelyek több betegségnek is fontos kockázati tényezői.
Ne higgyük, hogy a brit kutatás adatai ne volnának jellemzőek Magyarországra vagy Európa más országaira! A Központi Statisztikai Hivatal felmérése szerint ugyanis a magyar lakosság 45 százalékának van valamilyen krónikus betegsége, amely legalább fél éve tart, vagy előreláthatólag minimum ennyi ideig fog tartani. A krónikus betegségek közül vezető helyen a magas vérnyomás, a mozgásszervi, valamint a szív- és érrendszeri betegségek álltak. A daganatos betegekre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő évi 175,6 milliárd forintot költ, a szív- és érrendszeri kórban szenvedőkre pedig 158,9 milliárdot. Európában pedig évente négymillióan halnak meg a krónikus betegségek miatt - ez a halálesetek 86 százaléka. Az említett betegségek számtalan ember életminőségét rontják, az ő kezelésükre fordítják az uniós egészségügyi ellátás költségeinek 70-80 százalékát.
Mindenki felelős
A tendenciákat látva mindenképpen szükség lesz még több felvilágosító és egészségmegőrző program indítására az idősebb lakosok körében is, különben nemcsak a feleslegesen bekövetkező betegségek okozta szenvedésekkel, hanem rengeteg pénzzel is fizetni fogunk az egészségünket illető hanyagságunkért. Ennek a prognosztizált és tisztán látható helyzetnek, illetve nemkívánatos hatásának a visszatartása egyszerre jól felfogott egyéni érdek, közösségi teendő és állami kötelesség, hiszen a probléma már ma is jelentkezik, nem csak 2035-ben.