A pattanás elleni vakcina az első a maga nemében, amely képes csökkenteni a szervezet gyulladásos reakcióját a baktériumok által a bőrön kiválasztott toxinokra . Eddig az oltóanyagot csak egerekben és emberi szövetmintákban tesztelték, de az eredmények arra mutatnak, hogy a pattanásoktól szenvedő százmilliók végre igazi megoldáshoz juthatnak. Legalább is ezt állítja Eric (Chun-Ming) Huang, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i dermatológiai laboratóriumának vezetője.
Az új vakcina által megcélzott baktériumok azonban csak egy lehetséges tételt jelentenek az aknét okozó tényezők között. Ugyanis a hormonok, a genetika és bizonyos gyógyszerek is hozzájárulhatnak a pattanások kialakulásához - éppen az okoknak ez a személyenkénti változatossága teszi nehezen kezelhetővé ezt a kóros állapotot.
A smink vagy a sok mobilozás is problémás lehet
A már említetteken kívül ugyanis szerepet játszik a megjelenésükben az alkalmazott smink, vagy például a bukósisakviselés gyakorisága, a telefonálási szokások stb. A pattanások kezelése is ennek megfelelően sokféle attól függően, hogy a baktériumokat támadják, a hormonokat akarják kordában tartani vagy más tényezőkre szeretnének hatást gyakorolni.
Emmanuel Contassot, a Zürichi Egyetem Orvostudományi Karának szakértője szerint a Kaliforniában fejlesztés alatt álló vakcina nagyon ígéretes, ugyanakkor veszélyes is lehet. A Propionibacterium acnes (vagy újabban Cutibacterium acnes), vagyis a pattanások kialakulásában leggyakrabban szerepet játszó mikroba oltással semlegesítése hatásosabb és kevésbé toxikus, mint a kémiai terápiák. De nem minden P. acnes baktérium rossz: míg néhány pattanásokat okoz, addig más törzsei hasznosak. Ha rossz törzseket talál el az oltóanyag, akkor ez ronthatja a beteg állapotát a bőr integritásának megzavarásával - állítja a svájci szakember.
Új terápiák
Más újonnan megjelenő akneterápiák is ígéretes eredményeket mutattak az elmúlt időben. Az egyik ilyen módszer probiotikumokat használ, amelyek egyes betegeknél segíthetnek a pattanások kialakulásának megelőzésében vagy az akne kezelésében. Az egyik legérdekesebb ötlet, hogy bizonyos bélbaktériumok alkalmazása gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású lehet. Lézereket is egyre inkább használnak a pattanások kezelésére, de ezekről az amerikai bőrgyógyászati akadémiának az a véleménye, hogy időigényesek, eredményük pedig kiszámíthatatlan, ráadásul sok mellékhatás jelenhet meg, beleértve a duzzanatot, a bőrpírt, sőt az égési sérüléseket is.
A pattanás elleni vakcina fejlesztését azért övezi a korábbiaknál nagyobb figyelem, mert tényleg úgy tűnt, hogy az orvostudomány kimerítette e bőrbetegség kezelésére alkalmas eszköztárát, a mostani kutatások viszont egy olyan megoldást hozhatnak a színre, amely számos érintettnek nyújthat hatékony segítséget. A The Atlantic magazinnak nyilatkozó egyik orvos a lelkesedéssel kapcsolatban megjegyezte: a betegek és az orvosok is belefáradtak kicsit, hogy az akne gyógyításában hosszú ideje nem történt előrelépés.