Mindegy, hogy milyen formában - sütve, főzve vagy pürének feldolgozva - fogyasztjuk a krumplit, nők esetében heti négy adag már elegendő, hogy 11 százalékkal megnövelje a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. Akik pedig (férfiak és nők egyaránt) ennél is többször fogyasztanak burgonyát, 17 százalékkal magasabb kockázatra számíthatnak. Érdekes, hogy a BMJ folyóiratban publikált tanulmány szerint a chipsnek feldolgozott burgonya nem váltott ki ilyen hatást. Nem mintha a chips túlságosan egészséges volna.
Ugyanakkor a tanulmányt készítő harvardi kutatók és a bostoni Brigham és Női Kórház orvosai szerint azzal, ha egy adag krumplit keményítőt nem tartalmazó zöldségekkel helyettesítünk naponta egyszer, a magas vérnyomás veszélyét 7 százalékkal csökkenthetjük a vizsgálati adatok szerint. Úgy vélik, hogy a kedvezőtlen hatásért a burgonya magas glikémiás indexe (GI) lehet hibás. A magas GI értékű élelmiszerek gyorsabban adják le az energiát, ezzel pedig gyorsabban emelik a vércukorszintet. A magas GI-étkezés a test sejtjeinek működési zavarával, oxidatív stresszel és gyulladással jár együtt, azaz - mondják a kutatók - minden lehetséges fontos mechanizmus együtt van a magas vérnyomás kialakulásához. A kutatócsapat figyelembe vett olyan változó tényezőket is, mint a vizsgálatokban részt vevők súlya, de az eredmények ettől nem változtak.
Magas vérnyomás és cukorbetegség
Az elemzés három korábbi kiterjedt vizsgálatba bevont több mint 187 ezer férfi és nő 20 évre visszanyúló adatait dolgozta fel. A tudósokat nem érte meglepetésként, amit találtak, mert egy nem sokkal korábban közzétett tanulmány már kimutatta, hogy a rendszeresen burgonyát fogyasztó nők körében nagyobb valószínűséggel fejlődik ki a cukorbetegség. Azok például, akik hetente kettő-négy adag krumplit fogyasztanak, 27 százalékkal nagyobb valószínűséggel szembesülnek terhességi diabétesszel, ezen pedig a testtömegindexük (BMI) figyelembevétele sem változtatott. A heti több mint öt adag krumpli a kockázatot 50 százalék fölé tolta.
Amikor a nők hetente két adag krumplit más zöldségekre cseréltek, például olyan hüvelyesekre , mint a bab, a lencse vagy a borsó, illetve teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut fogyasztottak, a kockázat 9-12 százalékkal csökkent.
Victoria Taylor, a Brit Szívalapítvány vezető dietetikusa szerint jelenleg nincs rá biztos magyarázat, hogy mi okozza a tanulmányban megfigyelt hatásokat a sok krumplit fogyasztók körében. Figyelmeztetett: annak ellenére, hogy a népszerű köretek, például a hasáb- vagy törtburgonya rendszeres fogyasztása magas vérnyomással társult, még mindig lehetséges, hogy az étrend és az életmód más tényezői is befolyásolják az eredményeket, különösen, ha a vérnyomásértékekről és az élelmiszerbevitel gyakoriságáról a megfigyeltek önmaguk készítettek jelentéseket.
Ne temessük a krumplit!
Tom Sanders, a londoni King's College táplálkozástudományi és dietetika professzora szerint nem szabadna a vizsgálati eredményeket arra használni, hogy eltántorítsák az embereket a burgonyafogyasztástól, hiszen az fontos szerepet játszik a C-vitamin és a kálium bevitelében. A C-vitamin és a káliumtartalom pedig akkor lesz az ételben a legmegfelelőbb, ha a burgonyát sütik vagy a héjában megfőzik.
Más kutatók és szakértők pedig arra mutattak rá, hogy a burgonya fogyasztásának kockázatait nem csak annak elhagyásával lehet mérsékelni. A magas vérnyomás és a cukorbetegség megelőzésére sokkal jobb, ha fokozzuk a rostfogyasztást, és a burgonyás ételeket nem cukrozzuk vagy sózzuk meg, illetve nem használunk hozzájuk sok zsiradékot, és abbahagyjuk a dohányzást . Ha ezt megtesszük, a krumplival már nem is kell törődnünk.
Az igazság kiderítését bonyolítja, hogy egy másik tanulmány szerint a burgonya fogyasztása segíthet a vérnyomás csökkentésében. Linda Van Horn, a Northwestern Egyetem professzora szerint a magas vérnyomásos betegeknek napi 2000-4000 mg kálium bevitelére kell törekedniük, egy nagy, héjában főtt krumpli pedig átlagosan 1500 mg káliumot tartalmaz. A kálium csökkenti a nátrium hatását a szervezetben. Minél több káliumot viszünk be, annál több folyadék-visszatartást okozó, ezért pedig a magas vérnyomásban szerepet játszó nátriumot veszítünk a vizeleten keresztül. A kálium segít a véredények falában fellépő feszültség enyhítésében is, ami tovább csökkenti a vérnyomást.