Miért nem marja szét gyomrunkat a gyomorsav?

A gyomorsav képes arra, hogy minden élelmiszert lebontson, amit elfogyasszunk, sőt, egyes elméletek szerint olyan erős, hogy akár a borotvapengét is feloldaná. De miért nem marja szét a gyomrunkat?

Hogy épül fel a gyomor?

Egy átlagos felnőtt gyomorban nagyjából 1,5-3 liter folyadék termelődik naponta. Gyomrunkat különböző rétegek alkotják.

Serosa: külső réteg, ez védi a többi gyomorréteget.

Két izomréteg: ezek segítik a tápanyagok vékonybélbe való jutását.

Nyálkahártya: a gyomor belső rétege, amely speciális sejtekből áll - beleértve a parietális sejteket, a G-sejteket és az epiteliális sejteket.

Miért nem marja szét a gyomrunkat a gyomorsav?
Miért nem lyukad ki a gyomrunk az erős gyomorsavtól? Fotó: 123rf

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan működik a savtermelés?

A nyálkahártyában található parietális sejtek erős savat képeznek, amelyek segítik az élelmiszerek lebontását: ez annyira koncentrált savas oldat, hogy ha egy fadarabra cseppentenénk, átmarná azt. A G-sejtek termelik az úgynevezett gastrin nevű anyagot, amely elősegíti a gyomorsav termelődését.

A gyomorégés jellegzetes tünetei közé tartozik a maró, savanyú vagy keserű érzés a torokban, fájdalom a mellkasban vagy a gyomortájékon. Mi okozza a gyomorégést, és mi segíthet? Kattintson!

Miért nem lyukad át a gyomor?

Az, hogy gyomrunk nem lyukad át a savtól, az epiteliális sejtek munkájának köszönhető, amelyek bikarbonátban gazdag oldatot termelnek, és ezzel vonják be a gyomor falát. A bikarbonát lúgos, bázikus tulajdonságú anyag, ami közömbösíti a parietális sejtek által termelt savat, és vizet is termel. Ez a folyamat védi meg a gyomrot az általános savas kémhatástól, és attól, hogy megeméssze saját magát.

Van, hogy sérül a rendszer

Sajnos előfordul, hogy bizonyos személyeknél a gyomor helytelen vérellátása, vagy a túlzott savtermelés miatt ez a védelmi rendszer nem működik megfelelően: ezek a személyek gyomorfekélyt is kaphatnak. Illetve vannak olyan baktériumok is, mint például a Helicobacter pylori , amelyek szintén károsíthatják a gyomor védelmét, és felelősek lehetnek a fekélyekért is.

Forrás: health.howstuffworks.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.