Amerikában még tavaly februárban megszületett a hivatalos állásfoglalás (FDA), mely szerint továbbra sem javasolt a az eredeti angol cikk itt ). A tudományosan nem megalapozott hatékonyság ugyanis sokszor éppen hogy veszélyes lehet a használókra nézve.
A fülgyertya használatával, annak hatástalanságával kapcsolatban ugyan léteznek tudományos munkák (pl.: Canadian Family Physician ), de a benne hívők többségét ez sem tántorítja el a használattól.
Talán nagyobb visszatartó erő tudni, hogy a használata sem veszélytelen: a leggondosabban elkészített fülgyertyával is előfordulhat például, hogy a belsejében elindul lefelé, a fül felé egy olvadt, forró viaszcsepp, de égési sérülésekről is beszámoltak a szakemberek. Másik kellemetlen jelenség, ha a ragadós viaszpára a hallójárat érzékeny bőrére és a dobhártyára kerül.
Ezúttal olyan angol nyelvű videót ajánlunk mindenki figyelmébe, melyet dr. Christopher Chang fül-orr-gégész készített, azt a tévhitet bizonyítandó, hogy a fülgyertya nem a fülzsírt szívja magába a használat során, a barnás, viasszerű anyag (amely csak hasonlít a fülzsírhoz) valójában a gyertya égésterméke.
A videó természetesen a hatékonyságot/hatástalanságot nem bizonyítja, ezt mindenki maga hivatott eldönteni, leginkább a szakorvosa segítségével.