A keményítős a hatodik alapíz

Kiderült, hogy miért vonzódunk annyira a szénhidráttal teli ételekhez. Egy új alapíz áll a háttérben. Az eddig ismert öt alapízen túli világba a nátrium-glutamát vezette el a kutatókat.

Az édes, savanyú, keserű és sós mellett képesek vagyunk érzékelni a nátrium-glutamátot is az élelmiszerekben külön ízként. Umamit - amelyet hét évvel ezelőtt azonosítottak - például a paradicsomnál, sajtféléknél, spenótnál vagy a halféléknél is érezzük.

Az Oregon State University kutatói kísérleteit siker koronázta, amelyekkel annak akartak utána járni, hogy az emberi érzékszervek képesek-e a keményítőt is külön érzékelni,. Az Origo.hu a New Scientist által ismertetett vizsgálatokat idézi, amelyek arra is rámutattak, hogy nem véletlenül vagyunk oda a keményítőtartalmú élelmiszerekért. Juyun Lim, az egyetem kutatója szerint ez azért van, mert külön érzékeljük a keményítő ízét, éppen az umamihoz hasonlóan ezt is fel kellene írnunk az öt elfogadott alapíz mellé. Az angolul starchy-nak, keményítősnek nevezett íz érzékelésére már sikeres kutatást is végeztek.

A keményítő összetett szénhidrát, sok cukormolekulából összekapcsolódó, úgynevezett poliszacharid, amelyet a táplálékkal főként a gabonafélékből, burgonyából veszünk fel. Lim szerint az ételek kutatásával foglalkozó tudósok sokáig nem gondoltak arra, hogy a cukormolekulák láncait akár külön érzékelhetjük is. A nyálunk ugyanis ezeket a láncokat lebontja sokkal rövidebbekre és egyszerű cukrokra, úgyhogy a legtöbben úgy gondolták, a keményítős ételeket édesnek érzékeljük.

Keményítő található a burgonyában is

Keményítő található a burgonyában is

A kutatás során Lim és kollégái különböző szénhidrátoldatokat adtak az alanyoknak, akik képesek voltak érzékelni a keményítős ízt a hosszú és rövidebb cukorláncok esetében is. Az ázsiaiak a rizshez , az európai és amerikai résztvevők a tésztához vagy a kenyérhez hasonlították. "Azt mondták, olyan, mintha lisztet ennének" - írta Lim egy sajtóközleményben.

Az agynak az öt íz érzékelésére külön neuronjai vannak: a sós, keserű, savanyú, édes és umami ízek nyelvünkön található érzékelőinek az agyban külön-külön területei vannak. Az tehát, hogy az édeset csak a nyelvünk hegyén érezzük, máshol pedig nem, csupán egy legenda. Részletek!

A kutatás második részében az alanyoknak olyan vegyületeket adtak, amelyek megakadályozták, hogy a nyáluk lebontsa a hosszú cukorláncokat, s ekkor azonban már nem érezték a lisztes ízt. Ebből fakadt az a következtetés, hogy a rövidebb cukormolekula-láncok okozzák a lisztes érzetet. "Ez az első kutatás, amely kimutatja, hogy a keményítőt saját ízként érzékeljük" - állapította meg Lim.

Ahhoz, hogy egy ízt hivatalosan is a listára vegyenek, három kritériumnak kell teljesülnie: jól elkülöníthető kell hogy legyen, a nyelven meg kell találni a saját receptorait, és valamilyen fiziológiai választ kell kiváltania a szervezetben. A második és harmadik kritérium teljesítése még a kutatókra vár.

Forrás: Origo.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők nagyrészt összeesnek, és nagy területen kiderül az ég. Főleg az északkeleti harmadban azonban továbbra is előfordulhat záporos csapadék. Az északi, északnyugati szelet elsősorban a Dunántúlon olykor élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de a felhős tájakon ennél enyhébb idő, míg a hidegre hajlamos helyeken néhol gyenge fagy is lehet. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra