A szaglás a levegőben oldott anyagok észlelését jelenti. Az orr a legérzékenyebb szervünk: több ezer szagot tudunk megkülönböztetni. A szaglóérzék tompulását, csökkent érzékenységét - azaz amikor érzünk szagokat, de enyhén, vagy nem jól - hipozmiának nevezzük. (A szaglás teljes hiánya az anozmia, a szokottnál jóval nagyobb érzékenység pedig a hiperozmia).
Nátha, vagy komolyabb károsodás?
Hipozmiát okozhat az orr, az agyba vezető idegek vagy az agy károsodása, de átmenetileg nátha, influenza is. Ilyenkor ugyanis az orr eldugul, a szagok pedig nem jutnak el a szagló receptorokhoz. A szagok érzékelésének csökkenését okozhatja emellett az orrmelléküregek gyulladása, orrmandula túltengés, de sugárterápia, fejet ért sérülés, alkoholfogyasztás következtében kialakuló idegbántalom, kábítószer (kokain) orrba történő beszippantása is. Fontos megjegyezni, hogy a szaglás a kor előre haladtával is csökkenhet.
A szaglás romlásának kiváltó tényezője lehet különféle vegyszerek rendszeres használata, bizonyos gyógyszerek (például egyes vérnyomáscsökkentők, savlekötők) tartós szedése. A belső, úgynevezett anatómiai okok közül a leggyakoribb az orrsövényferdülés, de a szagérzékelés csökkenéséhez vezethet az orrjáratok, az orr nyálkahártyájának megvastagodása is, amit a népnyelv orrpolipnak nevez.
Érdekesség, hogy a szuvas fogak és a fogínysorvadás is károsan befolyásolhatja a szaglóképességünket. Ezen felül a belső elválasztású mirigynek a működési zavarát is jelezheti a szaglási képesség hanyatlása. A Parkinson-kórnak és az Alzheimer-kórnak ugyancsak első jele lehet a szagérzékelés csökkenése. Ezt az orvosok azzal magyarázzák, hogy a parkinsonos betegeknél akadályozottá válik a szagláshoz szükséges mélyebb levegővétel.
Veszélyes is lehet
A szaglás csökkenése vagy elvesztése nem csupán kellemetlen, hanem veszélyes is lehet, mert így olyan vészjelzések nem jutnak el hozzá, mint például a füst szaga egy tűznél, vagy a nem veszi észre, ha szivárog a gáz. Mivel az ízérzés zavara összefügghet a szaglás zavarával, a krónikus betegségben szenvedőknél a szaglási képesség fokozatos elvesztése hozzájárulhat az étvágytalansághoz, alultápláltsághoz, ami állapotromlást eredményez.
Köszönjük Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus segítségét a cikk elkészítésében!