A rómaiakkal a fejlett úthálózatot, a padlófűtést, a vízvezetékeket és a közösségi fürdőket szokás kapcsolatba hozni, ám keveseknek jutna eszébe, hogy ők honosították meg a szürkehályogműtéteket a brit szigeteken. A BBC News az Orvostudomány és egészség a római-korban című könyvet ismerteti.
Szerzője egy bizonyos Nick Summerton, a brit Nemzeti Egészségügyi és Klinikai Gyakorlati Intézet kutatója, aki részletesen bemutatja, hogy milyen római kori orvosi eszközöket találtak a brit szigeteken. A leletek arra utalnak, hogy az ókori kirurgusok különböző sebészeti beavatkozásokat, így koponyaműtéteket is végeztek. A római orvosok "kínálatában" a művi terhesség-megszakítás is szerepelt.
"A régészeti leletek, az oftalmológiában (szemgyógyászatban) alkalmazott medicinák jelzései, valamint a Vindolanda római brit erődítményből származó megbetegedési beszámolók arra engednek utalni, hogy a szembetegségeket különös figyelem övezte a római korban a brit szigeteken" - hangsúlyozta Nick Summerton.
Már Celsius római auktor leírta, miként kell a szürkehályogműtétnél eltávolítani a szem elhomályosodott lencséjét. Ehhez speciális tűt, specillát alkalmaztak. A leírás szerint hegyes végével "a szemgolyó két külső burkát szúrták át, majd amikor az orvos elérte a megfelelő pontot, óvatosan megforgatta". A beavatkozás végén a specilla tompa végét felhevítették, hogy kauterizálják (kiégessék) a sebszéleket.
Nick Summerton ismerteti, hogy miként készítették az ókori doktorok a szemkenőcsöket (collyria), hogyan látták el ezeket egyéni jelzéssel, feltüntetve a gyógyszer összetételét, valamint a szemspecialista nevét. Ezek a kenőcsöket számtalan szembántalom, így kötőhártya-gyulladás, s más fertőző megbetegedés kezelésére alkalmazták. Számos szemgyógyszer fertőtlenítőszert is tartalmazott. Az ecetoldat, amelyet a Biggleswade-ben talált pecsét tanúsága szerint Gaius Valerius Amandus készített, vagy a rézoxid, amelyet a Kenchesterben fellelt jelzés szerint Aurelius Polychronius alkalmazott, nagyon hatékony fertőtlenítőszer volt. Egyaránt sikerrel alkalmazhatták kötőhártya-gyulladás gyógyítására, vagy felületi szemsérülések kezelésére, megelőzve egy esetleges fertőzés kialakulását.
Az antik világban szürkehályog-műtéteket végeztek Görögországban, Kínában, Indiában is, ám később az ókori sebészeti technika feledésbe merült egészen a XVIII. század közepéig. 1753-ban írta le Jacques Daviel párizsi szemorvos (169 3-1 762) azt a sebészeti módszert, amellyel eltávolítható a szem elszürkült lencséje.
hirado.hu/MTI
(2008.02.14. 10:49)