Egy kis történelem
Először 1828-ben merült fel, hogy bizonyos látási hibák speciális lencsékkel javíthatók lennének. 60 év elteltével 1888-ban megszületett az első kontaktüveg, amely a szemgolyó teljes felszínét elfedte. Ez volt a kontaktlencse elődje, ami egyébként csak ritka esetben és rövid ideig volt használható. Jelentős áttörést hozott, amikor 1959-ben Győrffy István professzor a világon elsőként egy speciális műanyagból - a szem ínhártyáját szabadon hagyó -, csak a szaruhártyára illeszkedő kontaktkagylót készített, amely már majdnem egész napos viselésre is alkalmas volt. A polymetilmetakrilát (PMMA) napjainkban is a kemény lencsék világszerte használt alapanyaga.
Más, mint a szemüveg
A kontaktlencse a szemre simulva kiegyenlíti a szem felszínének görbületi egyenetlenségeit, így a szaruhártya hibás fénytörését kikapcsolja, ezzel egyenletes fénytörő közeget hoz létre. A kontaktlencsének - ellentétben a szemüveggel - nincs prizmás hatása, így nagyobb látásszélességet biztosít még nagy dioptriák esetén is, illetve viselése közben nem jelentkezik a szemüvegkeret látótér-szűkítő hatása sem.
További nagy előnyük, hogy nem párásodnak, így ha hűvösebb időben egy melegebb helyiségbe belépünk, nem ér minket az a kellemetlenség, hogy a párától nem látunk semmit.
Kettős viselet
Különösen ajánlott a kettős viselet a fiatal korosztály számára, hiszen ők a nyári szünidőben többnyire aktív tevékenységet végeznek, ugyanakkor kevesebb figyelmet fordítanak a higiéniás szabályokra, illetve sok esetben vesznek részt olyan rendezvényeken, ahol kevesebb lehetőség adódik a látásjavító eszközök megfelelő tisztítására. A nyári melegben a szemüveg többnyire korlátozza a gondtalan kikapcsolódást, strandolást, sportolást vagy a zenei fesztiválok adta szórakozási lehetőségek aktív kihasználását. A szemünk akár meg is sérülhet ezen tevékenységek közben. Az egynapos kontaktlencse és a szemüveg váltott viselete feloldja ezeket a korlátokat, ugyanakkor segíti a higiéniás követelmények betartását is azáltal, hogy nincs szükség a kontaktlencse folyamatos tisztítására, hiszen az használat után eldobható, és következő alkalommal egy újabb, steril lencsét lehet alkalmazni. A szemüveg mellett ugyanakkor mindig van egy tartalék lencse, ha az előbbi valamilyen okból megsérülne.
Egynapos lencse - praktikus és kényelmes
Az egynapos lencse biztosítja a nyári pihenés alatt a kontaktlencse viselés legegyszerűbb és legegészségesebb módját, használata javallott az allergiás időszakban is, ugyanis a napközben a lencsére tapadt szennyeződésektől egyetlen mozdulattal meg lehet szabadulni.
Úszás, strandolás közben többnyire nem tudunk szemüveget hordani, ugyanis a víz korlátozza, hogy ezen eszközön keresztül tisztán és élesen láthassunk. Az uszoda és a szabadtéri strandok vizében többféle kórokozó fordulhat elő, amely megtapadhat a kontaktlencsék felszínén, onnan nehezen távolítható el, elszaporodva viszont súlyos fertőzést eredményez. Az egynapos lencsék erre is megoldást jelenthetnek, hiszen viseletükkel biztosítjuk az éleslátást, úszás után pedig a kórokozókkal együtt meg tudunk szabadulni tőle anélkül, hogy különösebb tisztítási procedúrát kellene végeznünk a nyári pihenés közben. A lencse viselete mellett azonban ne feledkezzünk meg az úszószemüveg, illetve napozás során az UV szűrős napszemüveg alkalmazásáról sem, ugyanis ezek az eszközök egymást kiegészítve szolgálják a szem teljes védelmét!
Gyógyír a hiúságra
Az egynapos lencsékből természetesen már létezik cilinderes vagy progresszív változat is, így a szemorvos vagy optometrista segítségével a megfelelő látásjavító eszközt tudják alkalmazni a kényelmes pihenésre vágyók.