Hamarabb diagnosztizálható a szem romlása a cukorbetegeknél

Jena, 2008. január 6. (MTI/APA/AP) - Egy új eljárásnak köszönhetően akár 5-10 évvel korábban kimutatható a szem romlása a cukorbetegeknél. A speciális vizsgálattól a szem különböző megbetegedéseinek visszaszorulását várják a kutatók.

Az úgynevezett dinamikus retinális véredényanalízist a Jénai Egyetemi Klinika tudósai dolgozták ki. Eredményeik szerint, ha a cukorbetegeknél évről évre jelentősen emelkedik a vércukorszint, az károsíthatja a szemben lévő hajszálereket és idegeket. Egy tanulmány szerint ez a jelenség a diabéteszes betegek 15 százalékánál fordul elő, legtöbbjük azonban csak akkor veszi észre az észrevétlenül kialakuló romlást, amikor a látás már komoly károsodást szenvedett.

Egyes források szerint azonban a jénai kutatók találtak egy olyan megoldást, amely jóval korábban eredményekre vezethet a veszélyeztetett pácienseknél. Feltételezések szerint a dinamikus retinális véredényanalízis már azokat az előjeleket is kimutatja, amelyek minden valószínűség szerint felelősek a károsodás kifejlődéséért.

A tudósok egy 300 fős, cukorbetegek és egészséges emberek részvételével készült kutatásra alapozzák állításaikat. A vizsgálatok során a szemet 10 másodpercen át erős fénynek tették ki, közelről megmérték a hajszálereket, és felvételeket készítettek a szemfenékről. A véredények fényre való reagálásából pedig következtetések vonhatók le a szem károsodására.

A vizsgálatok során a kutatók a retinopathiában (a szemfenék ereinek a megbetegedésében) szenvedő összes cukorbetegnél eltérést mutattak ki a reakciókban. Zavarokat mutattak ki az egészséges résztvevők néhányánál is, őket a retinopathia által veszélyeztetett csoportba sorolták a kutatók.

(MTI-Panoráma)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Csapadék nem valószínű. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra