Háromféle színvakság van
Piros-zöld, kék-sárga és teljes (amely nagyon ritka). Az innovatív szemüvegeket arra hozták létre, hogy a vörös-zöld színvakságon segítsenek, amely a leggyakoribb színlátási hiányosság. A vörös-zöld színvakság a férfiak legfeljebb 8 százalékát és az észak-európai származású nők mintegy 0,5 százalékát érinti, vagyis világszerte 300 millió embert. A férfiak azért sokkal nagyobb valószínűséggel színvakok, mert az érintett gén az X kromoszómán öröklődik. A nőknek 2 X kromoszómájuk van, és ha valamelyik X kromoszómán jelen van a funkcionálisan jól működő gén, akkor kiküszöböli a másik X kromoszómán a hibát.
Hogyan működnek a szemüvegek?
Amikor körülnézünk, és látjuk a színeket, akkor ez azért lehetséges, mert a szemünkben lévő piros, zöld és kék színérzékelő csapok lefordítják az agynak a fény különböző hullámhosszait. De ha egyes csapsejtjeink hibásak, akkor a szemünk által befogadott fény hullámhossza nagyobb átfedésben lesz a szokásosnál, ami zavaró a színek megkülönböztetésében. Az EnChroma nevű cég által kifejlesztett lencsék úgy néznek ki, mintha egy közönséges napszemüveghez tartoznának, mégis fokozzák a piros és zöld fény telítettségét, amelyet a szem egy speciális szűrőn keresztül fogad be. Ezzel a vörösek és a zöldek jobban láthatóvá válnak. Ezek a szemüvegek már 2012 óta beszerezhetőek, de mára versengő kínálat bontakozott ki a színszűrős lencsékből.
"A színvak emberek nem fekete-fehérben látják a világot, hanem a színeket másképp értelmezik, mint a normál színlátásúak" - magyarázta Barrett Katz, a New York-i Albert Einstein Orvosi Főiskola szemészeti, neurológiai és idegsebészeti professzora. A piros-zöld színvakok barnát látnak ott, ahol a nagy többség pirosat. Katz szerint ezek az emberek egyáltalán nincsenek tisztában a hiányosságukkal, amíg nem végeztetnek velük színlátási tesztet vagy fedezik fel a problémát véletlenül.
A színvakok nem észlelik, hogy napfényre kerülnek
Más színvak vagy színtévesztő emberek viszont úgy érzik, hogy ez nagy hátrány. A megfelelő ruha kiválasztásának nehézségéről szóló sztereotíp példán túl a színvakok például nem észlelik, hogy napfényre kerülnek, illetve nem tudják megkülönböztetni a zöld banánt az érett sárgától. Bajban lehetnek a közlekedés során a lámpajelzések értelmezésénél, vagy nehezen állapíthatják meg, hogy az akkumulátort teljesen feltöltötték-e vagy még töltődik. De a színes salátatálat sem találják étvágygerjesztőnek, ahogy képtelenek élvezni a virágoskertek pompáját.
A szemüveg azonban nem végleges megoldás a színvakok számára: olyan munkakörökben például, ahol tökéletes színlátás kell, továbbra sem dolgozhatnak. A génterápiák fejlődésével azonban talán a nem is távoli jövőben már megtalálják az orvosok a megoldást a rendellenesség kezelésére. Így a páciens megfelelően működő géneket kaphat, amelyek lehetővé teszik, hogy a színeket helyesen érzékelő sejtek fejlődjenek ki a retinában . Egy majmokkal végzett kísérlet már 2009-ben igazolta ennek az elképzelésnek a megvalósíthatóságát.
Forrás: howstuffworks.com