A 23 éves lány fél éven keresztül folyamatosan a szemén tartotta a lencsét, még akkor is, amikor úszni ment, és egyáltalán nem foglalkozott a lencse tisztításával vagy cseréjével. Mikor az orvosok eltávolították a lencsét, elszörnyedve vették észre, hogy a lány szemének felülete szinte teljesen megsemmisült. A kontaktlencse és a szem felülete közötti rész ugyanis tökéletes táptalajt nyújtott az Acanthamoeba nevű élősködőnek, ami gyulladást, fájdalmat és végül vakságot is okozhat, mert elpusztítja a szaruhártyát.
A szaruhártya mikrobák okozta gyulladása meglehetősen gyakori, évente több ezer embert érint. Kezelés nélkül könnyen a látás elveszítéséhez vezethet. A tünetek között találhatjuk a gyulladást, a szem kivörösödését és a szaruhártya fekélyesedését . Mivel a betegség lassan, gyakran évek alatt válik fájdalmassá és a kezdeti időszakban könnyen összekeverhető más szemproblémákkal (például allergiás kötőhártya-gyulladással), gyakran túlságosan későn kezdik meg a kezelést.
A kontaktlencsét viselők különösen veszélyeztetettek, hiszen a lencsén megtapadhatnak,a szem és a lencse közötti területen pedig elszaporodhatnak a kórokozók. A kontaktlencse emellett elzárhatja a szem sejtjeit az oxigéntől, aminek következtében apró sérülések keletkezhetnek a szaruhártyán . Ezeket pedig könnyedén felülfertőzhetik a baktériumok.
A szakemberek szerint a legfontosabb, hogy betartsuk a kontaktlencse viselésére vonatkozó előírásokat: naponta nyolc óránál tovább ne hordjuk, és legalább havonta cseréljük a lencséket. A kontaktlencséket vegyük ki, ha fürdőzni, úszni vagy szaunázni megyünk.