Meg is vakulhatunk a kontaktlencsétől

A nem megfelelő kontaktlencse-viselési szokások súlyos betegségekhez is vezethetnek, többek között keratitiszhez, mely szélsőséges esetben akár vakságot is okozhat. Hogyan kerülhetjük el a tragikus következményeket?

Megvakulhatunk a kontaktlencsétől?

A kontaktlencse a szemüveg népszerű helyettesítője a látásjavításban. A használata azonban egy kicsit bonyolultabb, mint a szemüvegé, hiszen közvetlenül a szemre helyezzük őket. Így ha nem megfelelő módon alkalmazzuk a lencséket, az súlyos betegségekhez is vezethet.

A keratitisz a szaruhártya gyulladása, kontaklencse, látás
A keratitisz a szaruhártya gyulladása

"A kontaktlencse viselése kényelmes megoldás, de sajnos a viselőjük hajlamosabb lehet a fertőzésekre is. Az egyik ilyen veszélyes betegség a keratitisz, melyet megfelelő higiéniás szokásokkal és körültekintéssel el lehet kerülni" - írta egy korábban megjelent hivatalos jelentésében dr. Jennifer R. Cope epidemiológus, az Amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Hivatal (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) kutatója.

Tipp Természetes igény, hogy a kontaktlencse viselők is sminkelni akarnak, hiszen a szépség és jól ápoltság minden nőnek fontos. Van azonban pár sminkelési szabály, amelyre jobban kell figyelnünk, ha a szemüveg helyett a lencsét választjuk. A tanácsokat itt olvashatja! A keratitisz a szaruhártya gyulladása , melyet baktérium, gomba vagy egyéb mikroba okozhat. Mivel a kontaktlencse egységet alkot a szemmel, a rajta megtalálható kórkozók könnyen átkerülhetnek a szemre és ott betegségeket okozhatnak.

A korán felfedezett keratitisz viszonylag könnyen gyógyítható, de megfelelő kezelés nélkül egyre súlyosabb, fájdalmas gyulladásokhoz vezethet, végső esetben pedig a szaruhártya olyan mértékű sérülését okozhatja, mely a látás elveszítésével járhat együtt.

A szakemberek szerint a keratitisz kialakulásához leggyakrabban olyan tényezők vezetnek, melyeket odafigyeléssel, megfelelő higiéniás szokások kialakításával el lehet kerülni. A CDC tanácsai a következőek:

  • Mindig alaposan mossuk meg a kezünket szappannal, mielőtt hozzányúlnánk a kontaktlencsénkhez.
  • Minden alkalommal mossuk le és óvatosan dörzsöljük át a kontaktlencséket fertőtlenítő folyadékkal, ha kivesszük őket.
  • Csak kifejezetten kontaktlencse tárolásához és tisztításához javasolt folyadékot használjunk, tiszta vagy desztillált vizet ne! Soha ne nyálazzuk be a kontaktlencséket!
  • A tárolóban mindig cseréljük ki a folyadékot, ne használjunk fel egy adag folyadékot többször és ne is töltsünk a már tárolóban lévő folyadékra újabb adagot!
  • Ne aludjunk kontaktlencsében, hacsak nem speciálisan alváshoz is alkalmas lencsét viselünk - ebben az esetben se viseljük a lencsét 48-72 óránál tovább egyhuzamban.
  • Vegyük ki a kontaktlencsét fürdés, zuhanyozás, úszás stb. előtt!
  • A kontaktlencse-tároló rendszeres tisztításáról és háromhavonkénti cseréjéről se feledkezzünk meg!
  • Ha fájdalmat, kellemetlen, szúró érzést tapasztalunk, a szemünk bepirosodik vagy bedagad, a látásunk homályossá válik, azonnal vegyük ki a kontaktlencsénket és keressünk fel szakorvost!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.