Megvakulhatunk a kontaktlencsétől?
A kontaktlencse a szemüveg népszerű helyettesítője a látásjavításban. A használata azonban egy kicsit bonyolultabb, mint a szemüvegé, hiszen közvetlenül a szemre helyezzük őket. Így ha nem megfelelő módon alkalmazzuk a lencséket, az súlyos betegségekhez is vezethet.
"A kontaktlencse viselése kényelmes megoldás, de sajnos a viselőjük hajlamosabb lehet a fertőzésekre is. Az egyik ilyen veszélyes betegség a keratitisz, melyet megfelelő higiéniás szokásokkal és körültekintéssel el lehet kerülni" - írta egy korábban megjelent hivatalos jelentésében dr. Jennifer R. Cope epidemiológus, az Amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Hivatal (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) kutatója.
A korán felfedezett keratitisz viszonylag könnyen gyógyítható, de megfelelő kezelés nélkül egyre súlyosabb, fájdalmas gyulladásokhoz vezethet, végső esetben pedig a szaruhártya olyan mértékű sérülését okozhatja, mely a látás elveszítésével járhat együtt.
A szakemberek szerint a keratitisz kialakulásához leggyakrabban olyan tényezők vezetnek, melyeket odafigyeléssel, megfelelő higiéniás szokások kialakításával el lehet kerülni. A CDC tanácsai a következőek:
- Mindig alaposan mossuk meg a kezünket szappannal, mielőtt hozzányúlnánk a kontaktlencsénkhez.
- Minden alkalommal mossuk le és óvatosan dörzsöljük át a kontaktlencséket fertőtlenítő folyadékkal, ha kivesszük őket.
- Csak kifejezetten kontaktlencse tárolásához és tisztításához javasolt folyadékot használjunk, tiszta vagy desztillált vizet ne! Soha ne nyálazzuk be a kontaktlencséket!
- A tárolóban mindig cseréljük ki a folyadékot, ne használjunk fel egy adag folyadékot többször és ne is töltsünk a már tárolóban lévő folyadékra újabb adagot!
- Ne aludjunk kontaktlencsében, hacsak nem speciálisan alváshoz is alkalmas lencsét viselünk - ebben az esetben se viseljük a lencsét 48-72 óránál tovább egyhuzamban.
- Vegyük ki a kontaktlencsét fürdés, zuhanyozás, úszás stb. előtt!
- A kontaktlencse-tároló rendszeres tisztításáról és háromhavonkénti cseréjéről se feledkezzünk meg!
- Ha fájdalmat, kellemetlen, szúró érzést tapasztalunk, a szemünk bepirosodik vagy bedagad, a látásunk homályossá válik, azonnal vegyük ki a kontaktlencsénket és keressünk fel szakorvost!