A kutatók a binaurális ütem hangterápia hatásait vizsgálták, mely során két, enyhén eltérő frekvenciájú hangot játszanak le fejhallgatón keresztül külön-külön a két fülbe. Ez a módszer alfa-frekvenciájú agyhullámokat gerjeszt, amelyek a relaxációval, illetve a csökkent félelem- és fájdalomérzettel áll összefüggésben.
Az Amerikai Szemészeti Akadémia chicagói éves konferenciáján közzétett kutatásban 140 szürke hályog műtétre készülő beteget osztottak be három csoportba. Az egyik csoport binaurális ütemű hangokat hallgatott nyugtató zenével és a természet hangjaival kombinálva, a második csoport csak zenét hallgatott, a kontroll csoport pedig nem részesült audioterápiában. Azok a betegek, akik a szürke hályog műtét előtt, közben és után binaurális hangokat és zenét hallgattak, kisebb mértékű szorongást és alacsonyabb pulzusszámot tapasztaltak, mint a kontroll csoport tagjai. A binaurális/zene és a csak zene csoport tagjai egyaránt sokkal alacsonyabb vérnyomást tapasztaltak, mint a kontroll csoport tagjai.
A thaiföldi Chiang Egyetem kutatói dr. Pornpattana Vichitvejpaisal vezetésével úgy összegezték eredményeiket, hogy a binaurális ütem hozzáadásával a zeneterápiához jelentős érzelmi és fiziológiai előnyöket lehet elérni a szürke hályog műtéten áteső betegek esetében. Ennek köszönhetően pedig egyszerűen és olcsón javítható a betegek egészségügyi kimenetele és az ellátással kapcsolatos elégedettsége.
A szürke hályog műtét az egyik legelterjedtebb beavatkozásnak számít világszerte. Az eljárást jellemzően helyi érzéstelenítésben végzik, tehát a betegek ébren vannak. A műtét során a szem eredeti, homályos lencséjét cserélik mesterséges implantátumra.