Meg lehet vakulni a homoktól?
A síző a szennyezett talajból elkapható toxocariasis fertőzés következtében vakult meg az egyik szemére. A toxocara alapvetően a kutyák orsósférge, melynek petéi a kutya ürülékével távoznak az állat szervezetéből. A peték véletlen szájba jutása okozhat emberi fertőzést. A legnagyobb veszélynek a parkokban játszó kisgyermekek vannak kitéve, ahol az ott sétáltatott kutyák beszennyezik a talajt. A másik veszélyeztetett csoportba azok a totyogók tartoznak, akik a homokozás után a szájukba veszik a kezüket, vagy megkóstolják a földet.
A toxocariasis világszerte elterjedt betegség. Magyarországon a lakosság 20-30 százalékában kimutatható, hogy valamikor átestek Toxocara fertőzésen. A fertőzés azonban sokszor tünetmentesen zajlik le.
Toxocara canis kutya szemében (Kép: Red Book Online) A lenyelt petékből kifejlődő lárvák a bélfalon áthatolva a véráramba jutnak, és ezen keresztül a különböző szervekbe, például a májba, a szívbe, az agyba vagy a szembe jutnak. A lárvák ezeken a helyeken nem fejlődnek ivarérett férgekké, de ritka esetekben a lárvákra adott helyi gyulladásos reakció toxocariasist okoz. A szemben ez akár vakságot is okozhat , ahogyan az Millie esetében is történt.
A parkban való játék után és étkezések előtt nagyon fontos az alapos kézmosás , csakúgy, mint a nyers zöldségek megmosása fogyasztás előtt.