Sokan rosszul használják a kontaktlencsét
A keratitiszként is ismert szaruhártyafertőzés fájdalmat, gyulladást és előrehaladott állapotában vakságot is okozhat.
A jelenleg kontaktlencsét használó körülbelül 38 millió amerikai életében a legnagyobb kockázati faktor az, hogy nem a kellő gonddal kezelik lencséiket - derül ki az USA Betegségkontroll és -Megelőzési Központjainak (CDC) korábbi tanulmányából.
Ne aludjunk kontaktlencsével!
Nagyban növekedhet a keratitisz esélye, ha alvás előtt nem vesszük ki kontaktlencsénket, nem tisztítjuk meg azt, nem cseréljük gyakran a lencsefolyadékot vagy úszás, esetleg tusolás közben hagyjuk, hogy átnedvesedjenek, állítja Dr. Jennifer Cope, a CDC epidemiológusa: ha például éjszakára bent hagyjuk, húszszorosára növekszik a keratitisz esélye.
Az orvosi adatokból az is kiderül, hogy több nő látogatja meg orvosát szemproblémákkal (63 százalék) és jut el oda, hogy megműtsék szemét (55 százalék), mint férfi. Azonban a kellő óvatosság és a gyors cselekvés megmenthet minket mindenféle hosszútávú komplikációtól. Azonban ha nem kezeljük ki időben a keratitiszt, az hegesedéshez vezethet, amely egyértelműen látásunk romlását vonja maga után. A páciensek pedig nem is mondhatják azt, hogy nem voltak tudatában a szimptómáknak, ugyanis a látás elhomályosodása mellett jelentős fájdalom is kíséri a keratitiszt. A CDC a következőket javasolja, hogy el tudjuk kerülni a keratitiszt:
- mossuk meg kezeinket szappanos vízzel, mielőtt hozzáérnénk kontaktlencsénkhez
- vegyük ki kontaktlencsénket, mielőtt aludni, tusolni vagy úszni megyünk
- dörgöljük meg majd áztassuk be lencsénket tisztítóoldatban, miután kivettük őket
- a lencsetartót is tisztítsuk meg majd hagyjuk megszáradni
- a lencsetartót negyedévente cseréljük ki