Rémlett neki, hogy olvasott valamit a közösségi médiában arról, hogy egy vakuval készült fotó leleplezheti a retinoblasztómát, az egyik szemdaganattípust - írja a metro.co.uk . Ha nem piros a szem, hanem egy fehér vagy csillogó folt látható, az árulkodó jel lehet - ilyenkor minél előbb orvoshoz kell fordulni. Victoria gyorsan készített is egy képet Nancyről a mobiljával. "A bal pupilláján ott volt a csillogás, én pedig azonnal pánikba estem" - emlékezett vissza.
Megoperálták, majd műszemet kapott
Néhány napon belül el is jutottak orvoshoz a kislánnyal, addigra az anya már abban is biztos volt, hogy a kicsi nem lát a bal szemével. "Letakartuk először a bal szemét, majd arra kértem, ismerje fel azokat a dolgokat, amiket mutattam neki, mint például egy cipő vagy egy piros ceruza. Aztán letakartuk az egészséges szemét, mutattam neki valamit, mire megrázta a fejét, és azt mondta: Anya, nem látom" - emlékezett vissza Victoria.
Az orvosi vizsgálat után felpörögtek az események: a kislányt december 27-én megműtötték. Az anya kiemelte, hogy mindössze 17 nap telt el a mobiltelefonos kép készítésétől az operációig, tehát elég gyorsan sikerült Nancy szeméből eltávolítani a tumort . Az operáció után két héttel már iskolába is mehetett, sőt, lovagolni is, februárban pedig kapott egy műszemet. Családja szerint azóta Nancy ismét ugyanaz a boldog, mosolygós, aktív kislány, aki a műtétje előtt volt.
Victoria Hogg most egy alapítvánnyal is azon dolgozik, hogy még több szülő figyeljen fel időben a retinoblasztóma jeleire - kancsalság, vakuval készült fotón a fehér csillogás a pupillán , illetve, ha a gyerek valamelyik szemével nem lát jól. Hiszen a szülői odafigyelés és a gyors orvosi beavatkozás szó szerint életmentő lehet.